Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Det er for tiden problemer med talerlisten. Vi jobber med å løse det.

Kontroll- og konstitusjonskomiteens undersøkelser

Som en del av den parlamentariske kontrollfunksjonen kan komiteen på eget initiativ foreta undersøkelser i forvaltningen.

Når komiteen beslutter å igangsette undersøkelser, vil det første skrittet være en skriftlig henvendelse til den ansvarlige statsråden. Statsråden utarbeider så et svar med sin utredning/vurdering. Hvis komiteen finner svaret tilfredsstillende, avsluttes undersøkelsen. Hvis ikke, kan komiteen stille flere spørsmål, eller den kan beslutte å «åpne sak». Dette innebærer at komiteen formelt tar saken opp til behandling og avgir innstilling til Stortinget. Normalt blir det avholdt kontrollhøring. Avslutningsvis debatteres saken av Stortinget i plenum. 

Mindretallsrettigheter

Det er tilstrekkelig at en tredjedel av komiteens medlemmer krever å igangsette undersøkelser eller å åpne sak.

Se komiteens undersøkelser