Teknisk omlegging av nett-tv og videoarkivet

På grunn av en teknisk omlegging vil Stortingets nett-tv og videoarkivløsning være utilgjengelig fra kl. 14.30 til ca. kl. 17.00 torsdag 15. april. For noen brukere vil løsningen være utilgjengelig enda lenger. Vi beklager de ulemper dette kan medføre.

Grande, Arild

Grande, Arild (1978-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Nord-Trøndelag 2017-2021
Medlem
Arbeids- og sosialkomiteen
Ansiennitet:
15 år, 181 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 05.04.1978 i Trondheim, Sør-Trøndelag
  • Sønn av produksjonssjef Magne Arild Grande (1957-) og barnehageass. Rigmor Aglen (1955-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 3 for Nord-Trøndelag, 2017 - 2021, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 17.10.2005-30.09.2009 for Bjarne Håkon Hanssen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 22.10.2009 - 30.09.2011
    Delegat, FNs generalforsamling, 2010 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ytterøy barne- og ungdomsskole 1985-1994
  • Levanger videregående skole, allmenne fag 1994-1997
  • Institutt for musikk, NTNU, kirkemusikk 2003-2005

Yrke

  • Organist ved Levanger kirkelige Fellesråd 2000-2005

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 2003-2005

Offentlige verv

  • Leder Utdanning-, kultur- og helsekomiteen, Nord-Trøndelag 2003-2005
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrerbefolkningen og myndighetene 2006-2009
  • Leder Mannspanelet 2007-2008

Tillitsverv i partier

  • Fylkessekretær AUF i Nord-Trøndelag 1997-2000, leder 2000-2002

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Nord-Trøndelag Barne- og ungdomsråd 2001-2002
  • Varamedlem Brukerrådet for representantordninger 2013-2017