Stokkebø, Aleksander

Stokkebø, Aleksander (1994-)

Parti:
Høyre
Representant for
Rogaland 2021-2025
Medlem
Arbeids- og sosialkomiteen
Ansiennitet:
6 år, 149 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 02.11.1994 i Stavanger, Rogaland
  • Sønn av Asle Stokkebø (1957-) og Åse Fløttum (1964-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 2017 - 2021, H.
  • Representant nr 13 for Rogaland, 2021 - 2025, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.2017-30.09.2021 for Bent Høie.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2017-2021

    Medlem, Utdannings- og forskningskomiteen, 12.10.2017 - 08.02.2018
    Medlem, Finanskomiteen, 08.02.2018 - 30.09.2021

    2021-2025

    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i delegasjoner

  • 2017-2021

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 10.03.2020 - 30.09.2021

    2021-2025

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 28.10.2021 - 30.09.2025

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Universitetet i Stavanger, bachelor i rettsvitenskap
  • Universitetet i Oslo, skatterett og energirett
  • Sunde skole 2000-2007
  • Revheim skole, ungdomsskole 2007-2010
  • Stavanger katedralskole, avdeling Kongsgård 2010-2013
  • Forsvarets høgskole, enkeltemner i juss og etikk (Krigens folkerett) 2013-2015

Yrke

  • Valgkampsekretær for Stavanger Høyre 2013
  • Landstillitsvalgt, Tillitsvalgtordningen i Forsvaret 2014-2015

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Vaktgardist, kanonmann og kompanitillitsvalgt i 1. gardekompani, Hans Majestet Kongens Garde 2013-2014

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Skarpskyttermerket 2013
  • Vernepliktsmedaljen 2014

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger Bystyre 2015-2017
  • Medlem Stavanger Kommunestyre 2019-2023

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem Fylkesting, Rogaland 2015-2017

Offentlige verv

  • Ungdomsordfører Ungdommens bystyre, Stavanger 2012-2013
  • Medlem Opplæringsutvalget, Rogaland 2015-2017
  • Medlem Kommunalstyret for oppvekst, Stavanger 2015-2017
  • Leder Kontrollutvalget, Stavanger 2019-2023

Tillitsverv i partier

  • Leder Stavanger Unge Høyre 2011-2012
  • Første nestleder Rogaland Unge Høyre 2012-2013
  • Leder Rogaland Unge Høyre 2016-2017

Tillitsverv i organisasjoner

  • Landsstyremedlem Europeisk Ungdom 2012-2015
  • Leder Rogaland Europeisk Ungdom 2012-2013
  • Landsstyremedlem Ungdom mot rasisme 2013-2015
  • Sentralstyremedlem Europeisk Ungdom 2014-2015

Andre administrative verv

  • Styremedlem Vestavind Brukerstyrt Senter 2018-2020