Agdestein, Elin Rodum

Agdestein, Elin Rodum (1957-)

Parti:
Høyre
Representant for
Nord-Trøndelag 2017-2021
Medlem
Finanskomiteen
Ansiennitet:
6 år, 281 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 10.08.1957 i Steinkjer, Nord-Trøndelag
  • Datter av disponent/forstmann Fredrik Christian Rodum (1926-) og husmor/sekretær Randi Floan (1930-2019)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 2013 - 2017, H.
  • Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 2017 - 2021, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Finanskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 12.11.2013 - 23.05.2016
    Delegat, FNs generalforsamling, 2014 - 2014
    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 23.05.2016 - 30.09.2017

    2017-2021

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 26.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Stortingets delegasjon til det parlamentariske partnerskapet Asia-Europa (ASEP), 26.10.2017 - 05.12.2017
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 07.11.2017 - 30.09.2021
    Leder, Stortingets delegasjon til det parlamentariske partnerskapet Asia-Europa (ASEP), 05.12.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2017-2021

    Første vara innpisker, Høyre, 04.10.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Høyres toppkandidatskolering 2017
  • Høyres toppkandidatskolering 2013
  • Høyres Washington-program 2012
  • Høyres toppkandidatskolering 2011
  • Høyres toppkandidatskolering 2009
  • Steinkjer folkeskole 1964-1971
  • Steinkjer ungdomsskole 1971-1973
  • Steinkjer gymnas 1973-1976 (examen artium)
  • Kunsthåndverk, Røros videregående skole 1976-1977
  • Ex.phil., NTNU 1978
  • Ergoterapeut, NTNU 1979-1983
  • Utenlandsopphold ved UC Los Angeles, USA 1990-1991
  • Kurs i styrearbeid, Nord universitet 2004-2004
  • Høyres lederskole II 2008-2009
  • Sjefskurs, Forsvarets høgskole 2018

Yrke

  • Praktikant, Skolen ved NKS treningssenter for funksjonshemmede barn, Levanger 1977-1978
  • Praktikant, Dikemark sykehus 1979
  • Studentpraktikant, Tåsen sykehjem 1980
  • Studentpraktikant, Ullevål sykehus 1980
  • Ergoterapeut, Sunnaas sykehus 1981
  • Kommuneergoterapeut, Namdalseid kommune 1985-1987
  • Ledende ergoterapeut, Namdal Sykehus, fysikalsk avdeling 1987-1989
  • Ledende ergoterapeut rehab.voksne og hab.team barn/unge, Steinkjer kommune 1991-1994
  • Næringsdrivende konsulent 1995-2013
  • Avdelingsleder, Dr. Agdestein AS 2000 (til d.d. - permisjon)
  • Etablering og drift av privat grunnskole og barnehage 2003-2013
  • Prosjektleder for etablering av Steinkjer Medisinske Senter 2006-2007
  • Daglig leder, Steinkjer Montessoriskole 2006-2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Steinkjer kommunestyre 1991-2003, medlem 2003-2013
  • Medlem Steinkjer formannskap 2007-2011

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 2006-2013

Offentlige verv

  • Medlem skolestyret i Namdalseid 1987-1990
  • Medlem Warner Ave Elementary School PTA 1990-1991
  • Medlem hovedutvalg for helse og omsorg, Steinkjer kommune 1995-1999
  • Medlem skoleutvalget Egge vgs. 1999-2007
  • Medlem hovedutvalg for oppvekst, Steinkjer kommune 1999-2003
  • Medlem folkehelsekomiteen i Nord-Trøndelag 2003-2011
  • Lagrettemedlem Frostating Lagmannsrett 2003-2013
  • Meddommer Inderøy tingrett 2003-2009
  • Styremedlem Indre Trondheimsfjorden Havnevesen IKS 2006-2013
  • Medlem Representantskap i Innherred interkommunale utvalg for akutt forurensing 2007-2011
  • Nestleder Valgnemnda, Steinkjer kommune 2007-2011
  • Medlem Representantskap for KomSek Trøndelag 2007-2011
  • Medlem Representantskap i Inntrøndelag brannvesen IKS 2007-2011
  • Medlem administrasjonsutvalg, lønnsutvalg og klagenemnd, Steinkjer kommune 2007-2011
  • Medlem Samarbeidsforum Midt-Norge 2007-2013
  • Leder Styret for KomRev Trøndelag IKS 2009-2017
  • Medlem Komité for plan og økonomi, fylkestinget i Nord-Trøndelag 2011-2013
  • Medlem fylkesvalgstyret i Nord-Trøndelag 2011-2013
  • Medlem Representanskapet for Sparebanken Midt-Norge 2011-2013
  • Medlem Trøndelagsrådet 2011-2013
  • Delegat Landstinget for KS 2011-2013
  • Varamedlem Norsk Rikskringkastings distriktsprogramråd 2011-2013
  • Medlem fylkesmøtet KS, Nord-Trøndelag 2011-2013
  • Styremedlem Trøndelag Musikkonservatorium 2011-2013
  • Styremedlem Naboer AB 2011-2013
  • Nestleder Styret for Revisjon Midt-Norge SA

Tillitsverv i partier

  • Nestleder styret i Norsk Gymnasiastsamband, Steinkjer gymnas 1974-1975
  • Styremedlem Namdalseid Høyre 1985-1990
  • Medlem arbeidsutvalget Nord-Trøndelag Høyre 2005-2012
  • Gruppeleder Steinkjer Høyres kommunestyregruppe 2007-2011
  • Leder Nord-Trøndelag Høyres kvinneforum 2007-2008
  • Nestleder Nord-Trøndelag Høyre 2008-2012, leder 2012-2016
  • Gruppeleder fylkestinget i Nord-Trøndelag 2011-2013
  • Medlem Høyres sentralstyre 2012-2016
  • Medlem Høyres europautvalg fra 2012
  • Medlem valgkomiteen Høyre 2013, 2015
  • Medlem arbeidsutvalget og fylkesstyret i Trøndelag Høyre fra 2016
  • Medlem rådet for Høyres programkomité 2017-2018
  • Leder utvalg for lokal verdiskaping Høyre 2018-2019
  • Medlem arbeidsutvalget Høyres distriktsnettverk fra 2019
  • Leder arbeidsgruppe for blå folkehelsepolitikk Høyre 2019-2020
  • Styremedlem Steinkjer Høyre (ulike perioder fra 1990)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Styremedlem Dameskiklubben Skade 1992-2015
  • Medlem valgkomiteen i Foreningen Fredet fra 2013
  • Revisor Sparbyggja Fortidsminneforening 2013-2015

Andre administrative verv

  • Styreleder Steinkjer Montessoriskole 2004-2010
  • Styreleder HRE Holding AS fra 2004
  • Styremedlem Steinkjer Montessori Barnehage 2006-2013
  • Styremedlem Steinkjer Gårdeierforening 2009-2013
  • Styreleder Høy & Rodum Eiendom AS fra 2010