Emblemsvåg, Marianne Synnes

Emblemsvåg, Marianne Synnes (1970-)

Parti:
Høyre
Representant for
Møre og Romsdal 2017-2021
Medlem
Utdannings- og forskningskomiteen
Ansiennitet:
3 år, 29 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 05.06.1970

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Møre og Romsdal, 2017 - 2021, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2017-2021

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 12.10.2017 - 08.02.2018
    Medlem, Utdannings- og forskningskomiteen, 08.02.2018 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2017 - 30.09.2020
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 13.10.2020 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Hovedfag i cellebiologi og autorisert bioingeniør
  • Doktorgrad i molekylærbiologi, Kreftforskningsinstituttet, Radiumhospitalet/UiO
  • Videreutdanning i bl.a. forskningsledelse, helseledelse, internasjonal organisering og ledelse, grunnleggende økonomi, og styrekompetanse

Yrke

  • Viserektor, NTNU
  • Erfaring fra medisinsk og marin molekylærbiologisk forskning i helseforetak, UH- og instituttsektoren
  • Rektor/styreleder, Høgskolen i Ålesund 2011-2016
  • Leder av akkrediteringsprosess for Danmarks akkrediteringsinstitusjon 2016-2019

Verv

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Fiskerinettverket
  • Medlem Høyres Landbruksnettverk
  • Medlem Stortingets teknogruppe

Andre administrative verv

  • Styremedlem Britisk Kompetansesenter AS (nåværende)
  • Styremedlem Forskningsrådets hovedstyre
  • Nestleder Forskningsutvalget UHR
  • Styremedlem GCE Blue Maritime
  • Styremedlem Maritimt Forum Nordvest
  • Nestleder Møreforskning Ålsesund AS
  • Styremedlem Olympic Subsea ASA (nåværende)
  • Styreleder Senter for internasjonalisering av utdanning (SIU)
  • Styremedlem Storby Marin
  • Styremedlem Ålesund Kunnskapspark (ÅKP)