Haga, Åslaug

Haga, Åslaug (1959-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 2005-2009
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 21.10.1959 i Nes, Akershus
  • Datter av bonde Hans Haga (1924-2008) og bonde Berthe Nilsen (1930-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 14 for Akershus, 2001 - 2005, Sp.
  • Representant nr 16 for Akershus, 2005 - 2009, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.10.2005-20.06.2008, Dagfinn Sundsbø møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2001-2005

    Varasekretær, Lagtinget, 09.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Andre nestleder, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Andre nestleder, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Utenrikskomiteen, 22.09.2008 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Andre nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Første nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 14.10.2008 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 14.10.2008 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.2001 - 30.09.2002
    Første varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 25.03.2003 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

  • Politisk sekretær, Utenriksdepartementet, bistandssaker, 1989 - 1989
    Statssekretær, Utenriksdepartementet, 17.10.1997 - 29.03.1999
    Statssekretær, Statsministerens kontor, 29.03.1999 - 08.10.1999
    Statsråd, Kulturdepartementet, 08.10.1999 - 17.03.2000
    Statsråd, Kommunal- og regionaldepartementet, 17.10.2005 - 21.09.2007
    Statsråd, Olje- og energidepartementet, 21.09.2007 - 20.06.2008

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Barne- og ungdomsskole 1966-1975
  • Nes videregående skole, reallinja 1975-1977, 1978-1979
  • Sussex Central Senior High School (12th grade), Georgetown, Delaware, USA 1977-1978 (AFS-utveksling)
  • Cand.mag. (mellomfag i historie og statsvitenskap, grunnfag sosiologi), UiO 1984
  • Hovedfagskurs i statsvitenskap, UiO 1985
  • Aspirantkurs i Utenriksdepartementet (UD) 1985-1987

Yrke

  • Ambassadesekretær for FN-delegasjonen i New York 1987-1989
  • Ansatt i UD som regionalrådgiver for Asia 1991
  • Ambassadesekretær ved ambassaden i New Dehli 1991-1994
  • Byråsjef, Asia- og Latin-Amerika-kontoret, UD 1994-1995
  • Underdirektør, Multilateral avdeling, UD 1995-1997
  • Internettrådgiver, IT-selskapet Framfab 2000-2001
  • Prosjektleder Norsk Industri 2009-2010
  • Generalsekretær Norsk Luftambulanse 2011-2013

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ås kommunestyre 1995-1997

Offentlige verv

  • Medlem Administrasjonsstyret, Ås 1995-1997
  • Varamedlem Styret for Norsk utenrikspolitisk institutt (NUPI) 1997
  • Medlem Styret for statens investeringsfond for næringsvirksomhet 1997
  • Medlem Utvalg for å utrede tiltak for de mest hjelpetrengende rusmiddelavhengige fra 2009
  • Leder Styret for Selskapet for industrivekstanlegg (SIVA) fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Leder Sp's internasjonale utvalg 1997-1999
  • 2. nestleder Sp 1999-2001, 1. nestleder 2001-2003, leder 2003-2008

Tillitsverv i organisasjoner

  • Diverse verv Hvam 4H 1972-1977
  • Instruktør Akershus 4H 1981-1983
  • Leirsekretær for landsleiren -86 1984-1986
  • Direktør Stiftelsen Global Crop Diversity Trust fra 2013

Litteratur

  • Haga, Åslaug: Norge og det nye EU, NW Damm & Søn Oslo 2005
  • Haga, Åslaug: I de innerste sirkler, Schibsted Oslo 2009
  • Haga, Åslaug: Rødgrønn, Schibsted Oslo 2012