Sæle, Anita Apelthun

Sæle, Anita Apelthun (1951-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 2001-2005
Ansiennitet:
12 år, 18 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 13.12.1951 i Fjell, Hordaland
  • Datter av yrkeslærer Fridtjof Apelthun (1922-) og husmor Solveig Kobbeltveit (1926-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1981 - 1985, KrF.
  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1985 - 1989, KrF.
  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1989 - 1993, KrF.
  • Representant nr 15 for Hordaland, 1993 - 1997, KrF.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 2001 - 2005, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1997-2001

    Sekretær, Odelstinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Delegat, FNs generalforsamling, 1995 -

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Økonomisk gymnas, Oslo 1973
  • Kristendom grunnfag, UiO 1975
  • Handelshøyskolen BI 1990
  • Bachelor of Management 2007

Fagbrev

  • Fagbrev kontorfag 1970

Yrke

  • Ansatt Bergens Privatbank 1969-1975

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1979-1983, 1983-1987, 1987-1991, 1991-1993

Offentlige verv

  • Leder Fylkesskolestyret, Hordaland 1983-1987
  • Leder Fylkesutvalget, Hordaland 1987-1995
  • Nestleder Det regionale høgskolestyret for Hordaland 1988-1989, leder 1989-1993

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Kristelig Folkepartis sentralstyre 1981-2000, medlem fra 2006
  • Leder Fjell Kristelig Folkepartis Kvinner 1986-1995
  • Gruppeleder Kristelig Folkepartis gruppe, Hordaland fylkesting 1987-1993
  • Leder Hordaland Kristelig Folkepartis Kvinner fra 1990
  • Nestleder Kristelig Folkepartis Kvinners landsstyre 1996-2000
  • Leder Kristelig Folkepartis Kvinner fra 2006
  • Medlem Kristelig Folkepartis arbeidsutvalg fra 2006
  • Medlem Kristelig Folkepartis programutvalg fra 2006
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre fra 2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem kretsstyret i Blå Kors, Bergen 1988-1990
  • Medlem Styret i Sotra Nei til EF 1991-1999
  • Nestleder Hordaland Nei til EU fra 2005

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Norge IDAG fra 2005

Litteratur

  • Sæle, Anita Apelthun: Ny kvinnekamp i Norge, Norge, vend i tide, Rex Forlag 1993
  • Sæle, Anita Apelthun: Sjølvråderett eller union, Skjebnevalg: Norge og EU, Rex Forlag 1994
  • Sæle, Anita Apelthun: Heimen og undervisningen, Statens barn?, Exodus 1996