Aune, Anders John

Aune, Anders John (1923-2011)

Parti:
Framtid for Finnmark
Sist innvalgt som representant
for Finnmark 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Aune, Anders John har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 01.05.1923 i Stjørna, Sør-Trøndelag
  • Død 13.11.2011
  • Sønn av arbeider og herredskasserer Andreas Aune (1885-1976) og Josefa Dragland (1897-1988)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Finnmark, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 2 for Finnmark, 1989 - 1993, FFF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 09.02.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 01.02.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 02.12.1969
    Medlem, Finanskomiteen, 02.12.1969 - 30.09.1973

    1989-93

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1972 - 1973
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1969 - 1971

    1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1973 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Leder gruppestyret, Framtid for Finnmark, 01.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Landbruksskole 1939
  • Student 1943
  • Cand.jur. 1948

Yrke

  • Sekretær i Prisdirektoratet 1949-1950
  • Fylkesfullmektig i Finnmark 1950-1954
  • Sykehusdirektør i Finnmark 1954-1959
  • Fylkeskontorsjef i Finnmark 1959-1963, 1967-1969
  • Konstituert fylkesmann 1963-1965
  • Underdirektør ved Direktoratet for jakt, viltstell og ferskvannsfiske 1966-1967
  • Fylkesmann i Finnmark 1974-1989

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I tysk fangenskap 1943-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Finlands Vita Ros Orden 1985
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Vadsø kommunestyre 1951-1952, ordfører 1953-1955, 1955-1959, medlem 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Havnestyret, Vadsø 1953-1960
  • Medlem Bygningsrådet, Vadsø 1953-1960
  • Formann Det lokale programråd for NRK - Finnmark 1954-1956
  • Medlem Komiteen til å utrede spørsmål om tilstrekkelig tilgang på og spredning av helsepersonell 1963
  • Leder Styret for Jordsalgkontoret i Finnmark 1974-1989

Tillitsverv i partier

  • Formann Vadsø AUL 1951
  • Formann Vadsø Arbeiderparti 1960

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Sosialistisk Studentlag UiO 1947-1949
  • Medlem Styret i Aust-Finnmark tjenestemannslag 1951-1952

Andre administrative verv

  • Formann Styret for A/S Nord-Norsk Hotelldrift 1960-1966, 1971-1979, nestformann 1980-1990
  • Varamedlem Styret for Finnmark og Nord-Troms Fiskeindustri A/S (Fi-No-Tro) 1963-1964
  • Nestformann Representantskap/bedriftsforsamling i A/S Sydvaranger 1972-1989
  • Nestformann Styret for Nordkaps Vel A/S 1988-1992

Litteratur

  • Aune, Anders John: Kongens mann i nord, Aschehoug 1996