Bøyum, Anders Johanneson

Bøyum, Anders Johanneson (1890-1962)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 1958-1961
Ansiennitet:
15 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Bøyum, Anders Johanneson har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.10.1890 i Balestrand, Sogn og Fjordane
  • Død 22.04.1962
  • Sønn av gardbruker Johannes Anderson Bøyum (1858-1914) og Anna Eriksdatter Berge (1869-1922)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1931 - 1933, V.
  • Vararepresentant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1934 - 1936, V.
  • Vararepresentant nr 2 for Sogn og Fjordane, 1937 - 1945, V.
  • Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 1945 - 1949, V.
  • Representant nr 5 for Sogn og Fjordane, 1950 - 1953, V.
  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1954 - 1957, V.
  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1958 - 1961, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1954 - 1954
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1958 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Varamedlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framnes ungdomsskole 1908-1909
  • Volda mellomskole 1911-1912

Yrke

  • Direktør i Fjærland Privatbank 1916-1962
  • Tok over farsgarden 1918

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Balestrand formannskap 1916-1919, 1919-1922, 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934
  • Ordfører Balestrand kommunestyre 1934-1937, 1937-1941, 1945-1947

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sogn og Fjordane 1934-1937, 1937-1941, 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Fjærland elektrisitetsverk 1914-1920
  • Medlem Styret for Sogn samferdselsnemnd 1935-1937, formann 1937-1957
  • Medlem Fjærland sokneråd 1935-1945
  • Medlem Komiteen til håntering av arbeids- og lønnsvilkår for arbeidstakere i jordbruket 1938-1940, 1945
  • Medlem Kontrollnemnda for Postsparebanken 1947-1957
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1947-1957
  • Medlem Samskattkomiteen 1948-1954
  • Formann Utvalget om statsstøtte til senkings- og uttappingsarbeid i jordbruket og vanningsverk i jord- og hagebruk 1951-1953
  • Medlem Avgiftsnemnda til å vurdere omlegging av omsetningsskatten 1953-1954
  • Medlem Statens korn- og kraftforråd 1954-1962
  • Medlem Styret for Sogndal Folkehøgskule

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Fjærland Venstrelag 1917-1921
  • Formann Fjærland Venstrelag 1921-1948
  • Medlem Styret for Sogn og Fjordane Venstre 1945-1955
  • Varamedlem Venstres landsstyre 1946-1950, medlem 1950-1958

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Sogn Meierilag 1913-1950
  • Medlem Styret for Fjærland Privatbank 1916-1962
  • Medlem Rådet for Vestlandsbanken 1926-1950, formann 1950-1962
  • Formann Styret for Fjærland Billag 1933-1950
  • Medlem Representantskapet for Norges Brannkasse 1938-1950