Haugstvedt, Asbjørn

Haugstvedt, Asbjørn (1926-2008)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1981-1985
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Haugstvedt, Asbjørn har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.11.1926 i Bergen, Hordaland
  • Død 26.06.2008
  • Sønn av lagersjef Ingvald Haugstvedt (1897-1978) og husmor Hilma Ovidia Michelsen (1902-1959)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Bergen, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 13 for Hordaland, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1981 - 1985, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 08.06.1983-30.09.1985, Svein Alsaker møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1973-77

    Varapresident, Odelstinget, 09.10.1973 - 30.09.1974

    1977-81

    President, Odelstinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 19.10.1972
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 19.10.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Forsvarskomiteen, 18.10.1977 - 16.10.1979
    Medlem, Industrikomiteen, 16.10.1979 - 30.09.1981

    1981-85

    Sekretær, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 08.06.1983
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 08.06.1983
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 08.06.1983

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Delegat, FNs generalforsamling, 1969 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 -

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1974 -

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 08.06.1983

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 18.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 16.10.1973
    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 16.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Nestformann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Nestformann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1981 - 08.06.1983

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 08.06.1983 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole 1943
  • Handelsskole 1944
  • Student 1947
  • IBM-skolen 1956
  • Diverse sosiale kurs i Norge, Sverige og Finland 1960-1969

Yrke

  • Ansatt som kontorassistent, senere bokholder og nestleder av hullkortavdelingen ved Bergen lysverker 1944-1959
  • Sosialinspektør ved Bergen sosialkontor 1961-1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 1959-1963, 1969-1971, 1991-1995
  • Medlem Bergen formannskap 1963-1967, 1967-1969

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesutvalg, Hordaland 1995-1999

Offentlige verv

  • Medlem Ligningsnemnda, Bergen 1959-1967
  • Medlem Barnevernsnemnda, Bergen 1964-1967
  • Medlem Finansutvalget, Bergen 1964-1969
  • Medlem Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1975-1982
  • Medlem Utvalg til å vurdere regler for nedgradering og offentlig av dokumenter 1980-1984
  • Leder Kontaktutvalget for varehandelen 1983-1986
  • Leder Rådet for internasjonalt økonomisk samarbeid 1983-1986
  • Medlem Forsvarsrådet 1983-1986
  • Medlem Styret for Norges Kommunalbank 1987-1991, 1995-1997
  • Nestleder Styret for sosialbygget, Bergen 1987-1993
  • Leder Bydelsutvalg Bergen Sentrum 1988-1991
  • Formann Eldreutvalget, Bergen sentrum 1991-1999

Tillitsverv i partier

  • Formann KrFs bystyregruppe i Bergen 1964-1969
  • Medlem KrFs sentralstyre 1969-1975, 1977-1983
  • 2. viseformann KrF 1971-1975, nestformann 1977-1983, æresmedlem 1991

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Hotell Neptun 1963-1975
  • Medlem Styret for Bergen fiskeindustri A/S 1967-1979, formann 1979-1983
  • Medlem Styret for Mjellem & Karlsen skipsbyggeri Bergen 1977-1983
  • Formann Styret for Folkets Framtid 1979-1985
  • Formann Styret for Åsane billag A/S 1988-1991
  • Medlem Styret for Pan billag A/S 1991-1995