Jordahl, Asbjørn Reidar

Jordahl, Asbjørn Reidar (1932-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1977-1981
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 12.12.1932 i Kristiansund, Møre og Romsdal
  • Sønn av elektriker Alf Jordahl (1901-1991) og husmor Ragnhild Mathisen (1907-1995)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Møre og Romsdal, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 11.01.1978-08.10.1979, Målfrid Longva møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1977 - 11.01.1978
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.10.1979 - 30.09.1981
    Medlem, Justiskomiteen, 16.10.1979 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Delegat, FNs generalforsamling, 1980 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Samferdselsdepartementet, 11.01.1978 - 08.10.1979

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1949
  • Handelsskoleeksamen 1955

Yrke

  • Laborant ved Industrilaboratoriet i Kristiansund 1949-1952
  • Kontorist 1953-1958
  • Journalist i Tidens Krav 1959-1968
  • Redaktør 1981-1990
  • Politisk redaktør 1990-1999

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Forsvarets medalje for internasjonale operasjoner 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansund formannskap 1963-1967, 1977-1979
  • Ordfører Kristiansund kommunestyre 1967-1971, 1971-1975, 1975-1977, varamedlem 1999-2003, medlem 2003-2007

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1967-1971, 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Flyplasskomiteen 1955-1970
  • Medlem Skolestyret, Kristiansund 1960-1962, formann 1962-1967
  • Medlem Ungdoms- og idrettsutvalget, Kristiansund 1960-1966, formann 1966-1967
  • Formann Styret for Kristiansund elektrisitetsverk 1968-1979
  • Formann Nordmøre Interkommunale Kraftlag 1968-1979
  • Formann Styret for Fylkessykehuset, Kristiansund 1968-1979
  • Formann Finansutvalget, Kristiansund 1968-1977
  • Formann Generalplanutvalget, Kristiansund 1968-1977
  • Medlem Fylkesplankomiteen, Møre og Romsdal 1970-1973
  • Medlem Oljeutvalget 1971-1977
  • Formann Kommunikasjonsnemnda 1972-1976
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Kraftselskap 1974-1989
  • Varamedlem Bedriftsforsamlingen ved Den Norske Stats Oljeselskap a.s 1975-1977
  • Medlem Midt-Norsk oljeråd 1975-1977
  • Nestleder Styret for Midt-norsk Musikkteater 1998-2003
  • Medlem Teknisk hovedutvalg 1999-2003
  • Medlem Styret for Interkommunalt Arkiv for Møre og Romsdal fra 2000
  • Varamedlem utviklingsutvalget, Kristiansund 2003-2007
  • Medlem Styret for Nordmøre Museum fra 2003
  • Nestleder Plan- og bygningsrådet, Kristiansund fra 2003
  • Medlem Styret for Norsk kystkultursenter fra 2005

Tillitsverv i partier

  • Formann Kristiansund AUF 1955-1959
  • Medlem AUFs landsstyre 1958-1961, 1964-1967
  • Sekretær Nordmøre og Romsdal A 1959-1962
  • Formann Møre og Romsdal AUF 1964-1965
  • Medlem DNAs landsstyre 1965-1973
  • Leder Kristiansund A 1999-2003
  • Medlem Styret i Kristiansund A 2002-2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i De norske elektrisitetsverkers forening 1974-1978

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Christiania Bank og Kreditkasse 1974-1978