Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Skau, Bjørn ( 1929-2013 )

Arbeiderpartiet

Skau, Bjørn har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 26.02.1929 i Borre, Vestfold
Død 02.03.2013
Sønn av formann Johan Fredrik Skau (1887-1975) og husmor Marie Ingeborg Halvorsen (1890-1966)

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Sosialdepartementet, 15.12.1961 - 28.08.1963
Statssekretær, Sosialdepartementet, 27.09.1963 - 12.10.1965
Statsråd, Justis- og politidepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1957

Lærlingepraksis

  • Journalistlærling 1946-1948

Yrke

  • Journalist 1945-1957, 1965-1967
  • Konsulent i Statens Edruskapsråd 1957-1959
  • Rådmann i Skjeberg 1967-1977
  • Seksjonssjef i kulturseksjonen i Nordisk Råds kulturseksjon 1975-1977
  • Fylkeshelsesjef Buskerud fylkeskommune, Drammen 1978-1986
  • Direktør Buskerud sentralsykehus 1986-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Larvik kommunestyre 1951-1955, 1955-1957
  • Medlem Drammen formannskap 1983-1987

Offentlige verv

  • Formann Ungdoms- og idrettsutvalget, Larvik 1954-1957
  • Formann Skolestyret, Larvik 1955-1957
  • Nestformann Statens Ungdomsråd 1961-1967
  • Medlem Høgskoleutvalget, Østfold 1972-1975
  • Medlem Fylkesskattestyret, Østfold 1973-1975
  • Leder Utvalg for offentlig informasjon 1975-1978
  • Medlem Statens idrettsråd 1980
  • Leder Det interdepartementale polarutvalg 1981
  • Medlem Skolestyret, Drammen 1984-1987
  • Varamedlem Rikshospitalets styre 1987-1990
  • Medlem Styret for Rusmiddeldirektoratet fra 1989
  • Medlem Samarbeidsorganet for helseopplysning fra 1992
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Borre fra 1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs landsstyre 1952-1958, nestformann 1958-1961
  • Formann Framfylkingen 1961-1965
  • Leder Buskerud Arbeiderparti 1981-1986
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1981-1985
  • Formann Komité til utredning av Arbeiderpartiets organisasjon 1982-1985
  • Medlem en rekke verv

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder NKS kursutvalg 1971-1975
  • Leder Arbeidernes Edruskapsforbund 1985-1992
  • Medlem Styret i Avholdsfolkets Landsråd 1987-1998
  • Leder IOGT i Norge 1991-1997
  • Medlem Styret i bistandsorganisasjonen FORUT 1993-1997
  • Leder IOGT Vestfold fra 1998
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget