Lødemel, Bjørn

Lødemel, Bjørn (1958-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 2013-2017
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 19.08.1958 i Hornindal, Sogn og Fjordane
  • Sønn av bokhandler Asbjørn B. Lødemel (1922-2004) og renholder Anna Kobberstad (1933-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Sogn og Fjordane, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 2013 - 2017, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Valgkomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Nestleder, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.2009 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole 1965-1974
  • Handelsskole 1974-1976

Yrke

  • Ekornes Grodås 1978-1991
  • Lødemel bokhandel 1989-2008

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hornindal formannskap 1991-1995
  • Ordfører Hornindal kommunestyre 1995-1999, 1999-2003, 2003-2007, 2007-2009, medlem 2009-2011

Offentlige verv

  • Leder Nordfjordrådet 1997-1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sentralstyret i Høyre 2005-2012
  • Leder Sogn og Fjordane Høyre 2005-2012
  • Leder Hornindal Høyre

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Hornindal næringslag 1991-1995, fra 2013
  • Leder Hornindal idrettslag volleyballgruppe