Tybring-Gjedde, Christian

Tybring-Gjedde, Christian (1963-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Representant
for Oslo 2013-2017
Medlem :
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
9 år, 236 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 08.08.1963 i Oslo
  • Sønn av grosserer Harald Tybring-Gjedde (1930-) og husmor Irene Mathilde Falch (1930-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 14 for Oslo, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 8 for Oslo, 2009 - 2013, FrP.
  • Representant nr 13 for Oslo, 2013 - 2017, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009
    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013
    Medlem, Finanskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 18.11.2011 - 30.09.2013
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 10.11.2009 - 30.06.2011
    Medlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 10.11.2009

    2013-2017

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2013-2017

    Andre varamedlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 17.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jong barneskole 1970-1976
  • Kristelig Gymnasium 1976-1982
  • Bachelor Political Science, Loyola University, Chicago, USA 1984-1988
  • Master Int. studies, University of Denver, USA 1988-1990
  • Nato Defence College, Roma, Italia 1996-1997

Yrke

  • Ansatt i Forsvarsdepartementet 1993-2005 (inkl. 3 år ved Norges delegasjon til NATO i Brussel)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 2003-2005

Offentlige verv

  • Varamedlem Bydelsutvalget, Vinderen 1995-1997

Tillitsverv i partier

  • Politisk nestformann Oslo FrP 2001-2003