Hambro, Edvard Isak

Hambro, Edvard Isak (1911-1977)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Bergen 1965-1969
Ansiennitet:
4 år, 235 dager

Gå til bildegalleri

Hambro, Edvard Isak har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.08.1911 i Oslo
  • Død 01.02.1977
  • Sønn av redaktør og stortingsrepresentant Carl Joachim Hambro (1885-1964) og Gudrun Grieg (1881-1943)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Bergen, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 2 for Bergen, 1965 - 1969, H.

Vararepresentasjoner

  • Uttreden 23.05.1966-28.09.1966, Agnes Bakkevig møtte som representant.
  • Uttreden 28.09.1966-30.09.1969, Henrik J. Lisæth møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Sekretær, Justiskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Sekretær, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 23.05.1966
    Sekretær, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 23.05.1966

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965
    Delegat, FNs generalforsamling, 1964 -

    1965-69

    Nestformann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 23.05.1966

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Senere studier i Amerika og Europa med stipend fra Rockefeller foundation
  • Student 1929
  • Cand.jur. 1934
  • Dr. és sciences politiques, Genéve 1936

Yrke

  • Midlertidig medarbeider i Folkeforbundets sekretariat 1933
  • Ledet avdelingen for internasjonale spørsmål ved Christian Michelsens institutt 1938-1940
  • Gjesteforeleser i historie og internasjonale spørsmål ved Northwestern University, Chicago 1940-1943
  • Leder av den juridiske avdeling ved FNs sekretariat 1945-1946
  • Justissekretær ved Den mellomfolkelige domstol i Haag 1946-1953
  • Gjesteforeleser ved Hague Academy of International Law 1950, 1962
  • Stipendiat ved Norges handelshøyskole, Bergen fra 1953
  • Gjesteforeleser ved University of Cambridge 1953
  • Ledet kommisjon som FNs høykommissær for flyktninger sendte til Østen for å studere og rapportere om kinesiske flyktninger i Hong Kong 1954
  • Gjesteforeleser ved University of California 1958
  • Professor i rettsvitenskap ved Norges handelshøyskole, Bergen 1959-1966
  • Ledet Dag Hammarskjöld-seminar ved Hague Academy of International Law 1961 (det første Dag Hammarskjöld-seminar), 1962
  • FN-ambassadør 1966-1971
  • Formann i 6. juridiske komité 1967
  • Underviste ved "The first external session" ved Hague Academy of International Law i Marokko 1969
  • President i FNs generalforsamling 1970
  • Til rådighet for Utenriksdepartementet 1971-1973
  • Gjesteforeleser ved Universitetet i Oslo 1972-1973
  • Norges ambassadør ved EFTA, FNs organisasjoner og andre internasjonale organisasjoner med sete i Genéve 1973-1976
  • Underviste ved "The eighth external session" ved Hague Academy of International Law i Bangkok 1974
  • Ambassadør i Paris 1976-1977

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Liaisonoffiser ved de britiske styrker i Norge 1940
  • Arbeidet ved BBC London 1940
  • Sekretær i Utenriksdepartementet, London 1943-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Dansk Røde Kors Hæderstegn
  • Storkorset av den Marokkanske Ouissam alanuite orden
  • Storkorset av Maur. Mer. Nat.
  • Storkorset av Jugoslavias Store Stjerne Orden
  • Storkorset av Finlands hvite Roses orden
  • Norges Røde Kors hederstegn
  • Deltagermedaljen med rosett
  • Juridisk æresdoktor ved Yale University
  • Finske Røde Kors medalje
  • Juridisk æresdoktor ved Wagner College
  • Juridisk æresdoktor ved University of Toronto
  • Juridisk æresdoktor ved Seaton Hall University
  • Juridisk æresdoktor ved Luther College
  • Juridisk æresdoktor ved Columbia University
  • Juridisk æresdoktor ved Brandeis University
  • Doctor of Humane Letters King State University
  • A. O. medalje i anledning dronning Julianas kroning
  • Sanct Olavs Orden 1970

Verv

Offentlige verv

  • Formann Rådet for konflikt- og fredsforskning 1964-1966
  • Formann Sivilforsvarsrådet 1964-1966
  • Medlem Fast forliksnemnd, Norge-Spania 1965-1977
  • Medlem Voldgiftsdomstolen i Haag 1965-1977
  • Formann FNs 6. juridiske komite 1967 (som FN-ambassadør)
  • President FNs Generalforsamling 1970
  • Medlem FNs kodifikasjonskomite fra 1972
  • Medlem De administrative domstoler i OECD og Europarådet
  • Formann Den Faste forlikskommisjon mellom Nederland og Tyskland, Portugal og Sveits og mellom Finland og USA

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Bergen Høyre fra 1960
  • Viseformann Bergen Høyre

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Den konservative studenterforening 1931
  • Formann Studentersamfundet i Bergen 1938
  • Generalsekretær Nordmannsforbundet 1941-1943 (og redaktør av dets tidsskrift)
  • Formann Vestlandsavdelingen av foreningen Norden 1955-1958
  • Formann FN-sambandets vestlandsavdeling 1956-1958
  • Formann Anglo-Norse Society, Bergen 1956-1960
  • Visepresident Norges Røde Kors 1960-1966
  • Medlem Styret i Nansenfondet

Andre administrative verv

  • Medlem Den norske delegasjon til San Francisco-konferansen 1945-1946
  • Medlem Folkerettsinstituttet
  • Medlem Styret i Instituttet for sammenlignende kulturforskning

Litteratur

  • Artikler i fagtidsskrifter og årbøker
  • Hambro, Edvard Isak: L' Exécution des sentences internationales, 1936
  • Hambro, Edvard Isak: Norge og Folkeforbundet, 1938
  • Hambro, Edvard Isak: The People's Peace, 1943
  • Hambro, Edvard Isak: World Organization, 1945
  • Hambro, Edvard Isak og Leland M. Goodrich: Charter of the United Nations. Commentary and documents, Boston 1946
  • Hambro, Edvard Isak: Den mellomfolkelige domstol, Bergen 1948
  • Hambro, Edvard Isak: The Jurisdiction of the International Court of Justice, 1950
  • Hambro, Edvard Isak: Norsk fremmedrett, Oslo 1950
  • Hambro, Edvard Isak: The Case Law of the International Court, 1953
  • Hambro, Edvard Isak: Folkerettspleie, Oslo 1956
  • Hambro, Edvard Isak: Jurisdiksjonsvalg og lovvalg i norsk internasjonal kontraktsrett, Oslo 1957
  • Hambro, Edvard Isak: Noen synspunkter i den internasjonale kontraktsrett, København 1959
  • Hambro, Edvard Isak: De almindelige rettsgrunnsetninger som folkerettskilde, Stockholm 1959
  • Hambro, Edvard Isak: Asylrett og utleveringsplikt, Oslo 1960
  • Hambro, Edvard Isak: The Case Law of International Court II-IV. (5 bind), Leyden 1960-66
  • Hambro, Edvard Isak: Mål og midler i kamp mot nøden, Oslo 1964
  • Hambro, Edvard Isak: Statens indre anliggender etter folkeretten, Oslo 1969
  • Hambro, Edvard Isak: Fridtjof Nansen og flyktningene, Oslo 1976