Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Stavang, Einar Magnus ( 1898-1992 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Sogn og Fjordane 1965-1969
Ansiennitet: 23 år, 301 dager

Stavang, Einar Magnus har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 20.11.1898 i Kinn, Sogn og Fjordane
Død 03.05.1992
Sønn av lærer og kirkesanger Henrik Matias Stavang (1866-1965) og Jensine Margrete Salomonsdatter (1866-1938)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Sogn og Fjordane, 1945 - 1949, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1950 - 1953, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1954 - 1957, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1958 - 1961, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1961 - 1965, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Sekretær, Fullmaktskomiteen, 04.03.1948 - 10.01.1950
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949
Sekretær, Justiskomiteen, 28.02.1946 - 21.01.1947
Medlem, Fullmaktskomiteen, 14.01.1948 - 04.03.1948

1950-53

Nestformann, Justiskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953
Sekretær, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Nestformann, Justiskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957
Sekretær, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Nestformann, Justiskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
Formann, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Nestformann, Justiskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
Formann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Formann, Justiskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
Nestformann, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969
Formann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Sekretær, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1918
  • Cand.jur. 1924

Yrke

  • Årsvikar ved Notodden høyere almenskole 1919-1920
  • Journalist i "Den 17. mai" 1919
  • Lærer ved landsgymnaset på Voss 1920-1921
  • Hjelpeskriver i Noregs Mållag og Noregs ungdomslag 1923-1924
  • Fullmektig 1925-1927
  • Sakfører i Florø 1925-1946
  • Administrerende direktør i Kinn sparebank 1945-1962
  • Sorenskriver i Sunnfjord sorenskriveri, Florø 1946-1968

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Florø kommunestyre 1928-1930, 1934-1934, ordfører 1940-1940, 1945-1946
  • Medlem Florø formannskap 1930-1931, 1931-1933, 1934-1937, 1937-1939

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Florø 1936-1938, formann 1938-1940, 1945-1946
  • Medlem Utvalg for framlegg til sivil lovbok 1946-1947
  • Formann Samferdsels- og samarbeidsnemnda i Sunnfjord fra 1948
  • Medlem Sivilrettskommisjonen av 1949 fra 1949
  • Formann Komiteen til å revidere kommunevalgloven 1960-1962
  • Varaformann Røykskaderådet 1962-1965
  • Medlem Utvalg for å utrede og vurdere forskjellige sider ved den forebyggende sikkerhetstjeneste 1966-1970
  • Medlem Utvalg om den sentrale forvaltnings organisasjon 1967-1970
  • Formann Overligningsnemnda
  • Medlem Utvalg til vurdering av alkoholimport via båttrafikk utlandet

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Flora arbeiderlag 1927-1940
  • Sekretær Flora arbeiderlag 1928-1939, formann 1940-1945
  • Sekretær Sogn og Fjordane arbeidarparti 1931-1933

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Sunnfjord sogenemnd 1946
  • Medlem Styret i Norsk måldyrkingslag 1949
  • Medlem Styret i Noregs Mållag 1949-1958
  • Formann Norsk måldyrkingslag 1961-1963, 1965-1972
  • Medlem Styret i Sunnfjord sogelag

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Livstrygdelaget Andvake 1964-1968

Litteratur

Stavang, Einar Magnus: Liste over lover på nynorsk, Oslo 1952
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget