Knudsen, Grete

Knudsen, Grete (1940-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1997-2001
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 13.10.1940 i Bergen, Hordaland
  • Datter av oppsynsmann Alf Smith-Hansen (1890-1965) og hjemmeværende Bergliot Monsen (1898-1962)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Hordaland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 1 for Hordaland, 1997 - 2001, A.

Vararepresentasjoner

  • Statssekretær01.10.1981-14.10.1981, Marit Wikholm møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 04.09.1992-30.09.1993, Marit Wikholm møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1993-30.09.1997, Leif Lund møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1997-17.10.1997, Gard Folkvord møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 17.03.2000-30.09.2001, Gard Folkvord møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 15.05.1986 - 23.05.1986
    Nestleder, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 23.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 04.09.1992
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 08.11.1990 - 04.09.1992
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1990 - 04.09.1992

    1997-2001

    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Leder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Personlig varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 16.12.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 12.06.1986 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1988 -

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1990 - 04.09.1992

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 17.03.2000
    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 04.11.1997 - 17.03.2000
    Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 10.01.1990 - 03.11.1990
    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 04.09.1992

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Kirke- og undervisningsdepartementet, 17.10.1979 - 04.02.1981
    Statssekretær, Kirke- og undervisningsdepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981
    Statsråd, Sosialdepartementet, sosialsaker, 04.09.1992 - 08.11.1993
    Statsråd, Sosial- og helsedepartementet, sosialsaker, 08.11.1993 - 24.01.1994
    Statsråd, Utenriksdepartementet, (Handelsavd.), 24.01.1994 - 25.10.1996
    Statsråd, Nærings- og energidepartementet, næringssaker, 25.10.1996 - 01.01.1997
    Statsråd, Nærings- og handelsdepartementet, 01.01.1997 - 17.10.1997
    Statsråd, Nærings- og handelsdepartementet, 17.03.2000 - 19.10.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1959
  • Lærerskoleeksamen 1963
  • 1. avdeling spesialpedagogikk med vekt på barn med atferdsvansker 1972
  • 2. avdeling spesialpedagogikk med vekt på barn med atferdsvansker 1975
  • Adjunkt 1975

Yrke

  • Sosiallærer ungdomsskole i Bergen 1963-1967
  • Rektor videregående skole for ungdom med lærevansker, Gausdal 1967-1972
  • Undervisningsinspektør Hunstad grunnskole, Bergen 1972-1973
  • Rektor barne- og ungdomsskole for elever med lærevansker, Bergen 1973-1980
  • Medeier i rådgivningsfirmaet GBM fra 2001

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesrådet for funksjonshemmede, Hordaland 1975-1979
  • Medlem Nansenfondet og de dermed forbundne fond fra 1980
  • Varamedlem Norsk filmråd fra 1982
  • Leder Rådet for sosialarbeiderutdanning 1986-1990
  • Leder Programrådet for frivillighetssentralene 1992-1993
  • Nestleder Forum for verdiskaping 1997-1998
  • Medlem Styret for Nasjonalmuseet for kunst og arkitektur fra 2008

Tillitsverv i partier

  • Medlem A's kvinnesekretariat 1980-1989
  • Leder Hordaland A's kvinneutvalg 1984-1986
  • Leder Hordaland A 1986-1993
  • Medlem DNAs landsstyre 1987-1993
  • Medlem DNAs sentralstyre 1998-2002

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Fram-lag 1978-1984
  • Tillitsverv Idrettsorganisasjoner på lokalt plan
  • Tillitsverv Idrettsorganisasjoner på nasjonalt plan

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for Landsbanken fra 1980

Litteratur

  • 20 år: Norge 1972-1992: en antologi, Europabevegelsen i Norge Oslo 1992
  • Basketak. Mine år med Brundtland, Jagland og Stoltenberg, Kagge forlag Oslo 2013