Borgen, Hans

Borgen, Hans (1908-1983)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant
for Akershus 1965-1969
Ansiennitet:
19 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Borgen, Hans har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.09.1908 i Fet, Akershus
  • Død 12.09.1983
  • Sønn av gårdbruker Knut Borgen (1874-1953) og Karen Helgaker (1878-1948)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Akershus, 1950 - 1953, B.
  • Representant nr 5 for Akershus, 1954 - 1957, B.
  • Representant nr 7 for Akershus, 1958 - 1961, B.
  • Representant nr 6 for Akershus, 1961 - 1965, Sp.
  • Representant nr 7 for Akershus, 1965 - 1969, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 28.08.1963-25.09.1963, Hans Christian Brevig møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Varasekretær, Stortinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Varasekretær, Stortinget, 16.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Midlertidig varapresident, Stortinget, 21.03.1961 - 24.03.1961

    1965-69

    Visepresident, Odelstinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Sosialkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 03.10.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 14.10.1963 - 11.12.1963
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 11.12.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 28.08.1963
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 03.10.1963 - 14.10.1963

    1965-69

    Formann, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Formann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1951 -

    1954-57

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1955 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1956 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1957 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1954 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1954 - 1957
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 25.09.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 28.08.1963

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Varamedlem gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Nestformann gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Nestformann gruppestyret, Senterpartiet, 25.09.1963 - 30.09.1965
    Nestformann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1961 - 28.08.1963

    1965-69

    Nestformann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Landbruksdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studiereiser England, Holland, Tyskland (1936 og 1937)
  • Middelskole 1922-1924
  • Hvam jordbruksskole 1927-1928
  • Vinterlandbruksskolens forvaltningsavdeling 1932
  • Norges Landbrukshøgskoles jordbruksavdeling 1933-1935
  • Student 1936
  • Cand.oecon. 1938

Yrke

  • Jordbrukspraksis Danmark 1931
  • Stipendiat i driftslære og landbruksøkonomi NLH Ås 1936-1938
  • Samvirkekonsulent for Vestlandet og Nord-Norge i Det kongelige selskap for Norges Vel 1938-1940
  • Sekretær i forsyningsdepartementet 1940-1945
  • Gårdbruker 1945-1974 (overtok farsgården Borgen i Fet i 1945)
  • Eier av gården Granholt, Nord Odal 1965

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • St. Olavs Orden 1976

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fet formannskap 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Jamstillingskomiteen for jordbruket 1946-1951
  • Varamedlem Direksjonen for Norges Bank 1947-1966, medlem 1966-1978
  • Medlem interkommunal lønnsnemnd 1950-1957 (kommunens representant)
  • Medlem Lønnsnemnda 1950-1957 (kommunens representant)
  • Medlem Representantskapet for Indiafondet 1952-1957
  • Medlem Komiteen for omlegging av støtteordninger i jordbruket 1954-1956
  • Medlem Avsetningskomiteen 1956
  • Medlem Omsetningsrådet 1956-1983
  • Medlem Norges landbruksvitenskapelige forskningsråd fra 1957
  • Medlem Styret for Kraftforfondet 1958
  • Medlem Komiteen til å behandle spørsmålet om Statens Kornforretnings organisasjon og virksomhet 1959
  • Medlem Utvalg til å vurdere reglene for skattlegging av Samvirkelag 1969
  • Medlem Det rådgivende utvalg til forhandlingsdelegasjonen til å føre Norges forhandlinger med Det Europeiske Fellesskap 1970
  • Medlem Utvalg til vurdering av reglene for bruk av omsetningsavgift 1970

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Fet Bondeparti 1945-1949, 1953-1957
  • Formann Akershus Bondeparti 1947-1950, 1955-1958

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem og formann Styret for Fet agronomlag 1935
  • Medlem Styret i Norsk Sivilagronomlag fra 1943
  • Generalsekretær Felleskjøpenes landsforbund 1945-1947
  • Formann Fet Jordbruksforening 1945-1948
  • Medlem Styret for Østlandets melkesentral 1946-1950, formann 1950-1974
  • Formann Akershus fylkesbondelag 1947-1949
  • Formann Norges Bondelags prisforhandlingsutvalg 1948-1951, 1957
  • Ordfører Representantskapet i Norges Bondelag 1950-1960
  • Medlem Styret i Fet skogeierforbund fra 1950
  • Medlem Representantskapet i Norske melkeprodusenters Landsforbund 1950-1979, formann fra 1955
  • Formann Landbrukets Sentralforbund 1957-1979
  • Formann Svelle Grunneierforening for tørrlegging og oppdyrking 1960-1975
  • Formann Folkebevegelsen mot norsk medlemskap i Fellesmarkedet 1970-1977

Andre administrative verv

  • Formann Åkrene Vannverk 1953-1956
  • Medlem Representantskapet/bedriftsforsamlingen i Norsk Hydro 1970-1978
  • Medlem Representantskapet for Nordenfjeldske Treforedling til 1983

Litteratur

  • Borgen, Hans: Foredrag ved årsmøtet i Landbrukets Sentralforbund 15. november 1969, Oslo
  • Eika, Hallvard og Hans Borgen: Norges tilknytning til Det europeiske økonomiske fellesskap, Oslo 1961
  • Ringen, Asbjørn, Sigve Erland, Hans Borgen, Harald Skjervold og Knut Breirem: Norske melkeprodusenters landsforbund 1881-1981, Oslo 1981