Bjurstrøm, Hanne Inger

Bjurstrøm, Hanne Inger (1960-)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.09.1960

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 20.10.2009 - 31.12.2009
    Statsråd, Arbeidsdepartementet, 01.01.2010 - 21.09.2012

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bjølsen skole 1974-1977
  • Hartvig Nissen videregående skole 1977-1979
  • Italiensk, film- og kunsthistorie ved Institutt for utenlandsstudenter, Universitetet i Firenze 1980
  • Introduction to English Law, University of London 1984
  • Cand. Jur., UiO 1987
  • Master Degree, LLM, Internasjonal Law, London School of Economics and Political Science 1990
  • Det obligatoriske advokatkurset for jurister, Juristenes utdanningssenter 1996

Yrke

  • Saksbehandler, Juridisk rådgivning for kvinner, UiO 1981-1982
  • Vitenskaplig ass., Nordisk Institutt for Sjørett, UiO 1984-1985
  • Timelærer i forvaltningsrett, UiO 1987-2006
  • Lovrådgiver i Lovavd., Justisdepartementet 1989-1993
  • Gjesteforsker, Institutt for samfunnsforskning 1992-1992
  • Lovrådgiver, Justisdepartementet 1993-1994
  • Byrådssekretær, Oslo kommune 1994-1995
  • Konsernadvokat, Aker Olje- og gassteknologi ASA 1995-1997
  • Advokat, Regjeringsadvokaten 1997-2000
  • Dommer og nestformann, Arbeidsretten 2000-2003
  • Seniorrådgiver, Miljøverndepartementet 2003-2007
  • Forhandlingsleder og spesialrådgiver, Miljøverndepartementet 2007-2009

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 1979-1983

Offentlige verv

  • Varamedlem Skolestyret, Oslo 1980-1983
  • Medlem Ungdomsnemnda, Oslo 1981-1983
  • Leder likestillings- og diskrimineringsombud fra 2016

Litteratur

  • Bjurstrøm, Hanne: Deltidsansattes rettigheter, - en komparativ studie av Danmark, England, Norge og Tyskland, Institutt for samfunnsforskning Oslo 1993