Koppernæs, Inger

Koppernæs, Inger (1928-1990)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1985-1989
Ansiennitet:
8 år, 15 dager

Gå til bildegalleri

Koppernæs, Inger har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 15.08.1928 i Gjøvik, Oppland
  • Død 15.08.1990
  • Datter av banksjef Jens Nørve (1899-1961) og Aslaug Charlotte Støle (1901-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1973 - 1977, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 2 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 14.10.1981-08.06.1983, Gunvor Aronsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Justiskomiteen, 16.06.1983 - 20.10.1983
    Medlem, Samferdselskomiteen, 20.10.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 21.02.1984 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1988 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Samferdselsdepartementet, 14.10.1981 - 08.06.1983

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1947
  • Handelsgymnas 1949

Yrke

  • Kontorassistent ved O. Støle A/S 1950-1955
  • Direktør ved A/S Koppernæs & Sønner 1958-1981

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Ålesund bystyre 1959-1963, medlem 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Husnemnda, Ålesund 1972-1975
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved A/S Årdal og Sunndal Verk 1973-1981
  • Medlem Styret for Strukturrasjonaliseringsfondet 1973-1978
  • Medlem Bransjerådet for sildolje- og sildemelindustrien 1975-1981
  • Medlem Det regionale høgskolestyret for Møre og Romsdal 1976-1981
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Ålesund 1976-1979
  • Medlem Norges Fiskeriforskningsråds rådsforsamling (NFFR) 1976-1981, 1983-1986
  • Medlem NORAD's fagutvalg for fiskerispørsmål 1977-1979
  • Medlem Styret for fondet til fremme av bransjeforskning m.v. 1977-1981
  • Varamedlem Utvalget for eksportfremmende tiltak 1978-1981
  • Medlem Byfornyingsutvalget, Ålesund 1978-1979
  • Medlem Utvalg til bedre utnyttelse av marine ressurser fra 1980
  • Medlem Forsvarsrådet 1981-1983
  • Medlem TV 2 -utvalget 1983-1985
  • Medlem Komite for norsk rompolitikk 1985-1986
  • Leder Styret for Fylkessykehuset, Ålesund 1990

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Ålesund Høyre 1959-1961
  • Medlem Ålesund Høyres finanskomité 1965-1966, 1972-1973
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Høyre 1973-1975
  • Formann Ålesund Høyre 1973-1975
  • Formann Møre og Romsdal Høyre 1975-1979, 1990
  • Medlem Høyres sentralstyre fra 1975, fra 1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Forhandlingsutvalget Sildemelfabrikkenes Landsforening 1962-1969, 1972-1973, 1978-1979
  • Medlem Styret i Sildemelfabrikkenes Landsforening fra 1964
  • Medlem Sildemelfabrikkenes Landsforening 1969-1972, formann 1973-1978, nestformann 1980-1981
  • Medlem Hovedstyret i Norges Industriforbund 1975-1979

Andre administrative verv

  • Varamedlem Styret for Norsildmel 1964-1969
  • Varamedlem Styret for A/S Fellesføring 1967-1974
  • Medlem Representskapet i Norsildmel 1973-1981
  • Medlem Styret for Sagapart A/S 1973-1974
  • Viseformann Styret for Sagapart 1975-1980
  • Medlem Representantskapet for A/S Næringskreditt fra 1975, viseformann fra 1978, formann fra 1983
  • Medlem Styret for Saga Petroleum 1976-1980, varamedlem 1980-1981 (etter fusjonen med Sagapart)
  • Medlem Styret for Fiskernes Bank, avdeling Ålesund 1977-1981
  • Formann Styret for Sildemelindustriens Forskningsinstitutt fra 1981
  • Formann Styret for A/S H. Koppernæs & Sønner fra 1983
  • Medlem Representantskapet for Sunnmørsbanken A/S (i 6 år)