Ulveseth, Ingvald Johan

Ulveseth, Ingvald Johan (1924-2008)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Hordaland 1969-1973
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Ulveseth, Ingvald Johan har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 25.08.1924 i Fjell, Hordaland
  • Død 14.03.2008
  • Sønn av gardbruker og entreprenør Karl Mathias Sjursen Ulveseth (1886-1957) og husmor Anna Nilsina Nilsdatter Dyrøy (1889-1949)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Hordaland, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 1969 - 1973, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967

    1969-73

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.03.1971 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 24.03.1971
    Nestformann, Industrikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1968 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1966 - 1967
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 01.01.1964 - 01.08.1965
    Statsråd, Industridepartementet, 16.10.1973 - 15.01.1976

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1944
  • Bygningsingeniør NTH 1949

Yrke

  • Ansatt i bygningsteknisk konsulentfirma i Bergen 1949-1952
  • Kommuneingeniør i Fjell kommune 1952-1961
  • Ansatt i murmester- og entreprenørfirmaet Brødrene Ulveseth A/S, Bergen 1961-1964
  • Fylkesmann i Sogn og Fjordane 1971-1994

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 1992

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fjell formannskap 1955-1958, 1965-1967
  • Ordfører Fjell kommunestyre 1958-1959, 1959-1963, 1963-1965

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1958-1959, 1959-1963, 1963-1965
  • Varamedlem fylkesutvalg, Hordaland 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Arbeids- og tiltaksnemnda, Fjell 1956-1964
  • Medlem Styret for Trygdekassa, Fjell 1956-1964
  • Varaformann Fylkesskolestyret, Hordaland 1960-1971
  • Formann Brunemda for Sotra og Øygarden 1962-1965
  • Varamedlem Rådet for Distriktenes Utbyggingsfond 1962-1975, formann 1977-1978
  • Formann Vestlandskomiteen 1965-1971
  • Medlem Komiteen for rasjonalisering av byggevirksomheten 1965-1966
  • Medlem Utvalget av 1965 til å utrede visse spørsmål vedrørende skjønnsordningen i ekspropriasjonssaker 1965-1969
  • Medlem Videreutdanningskomiteen av 1965 1965-1970
  • Medlem Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråds komite for bygg- og anleggsteknisk forskning 1967-1969, formann 1969-1972
  • Medlem Representantskapet for Horten Verft 1968-1973
  • Varaformann Styret for Naturskadefondet 1972-1976
  • Medlem Norges Fiskeriforskningsråds rådsforsamling (NFFR) 1976-1979
  • Medlem Skipsbyggingsutvalget 1976-1978
  • Medlem Styret for Utviklingsfondet 1976-1979
  • Leder Oljeutvalget, Sogn og Fjordane 1976-1995
  • Medlem Styret for Industrifondet 1976-1983
  • Formann Byggenemda for Det Norske Teateret, Oslo 1977-1985
  • Medlem Styret for Kommunedata Vestlandet 1977-1980
  • Formann Styret for Distriktenes utbyggingsfond 1978-1985
  • Medlem Styret for Utviklingsselskapet for Næringsliv på Vestlandet 1985-1994
  • Formann Styret for Norges byggstandardiseringsråd 1988-1996
  • Leder Styret for Jordforsk Senter for jordfaglig miljøforskning, Ås 1989-1997
  • Medlem Veiplanutvalget for Norsk veiplan II til 1973

Tillitsverv i partier

  • Formann Fjell Arbeiderparti
  • Varamedlem Styret i Hordaland Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Styret i Norges Herredsforbund 1960-1964

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Øygarden og Sotra rutelag L/L 1960-1962, formann 1962-1973
  • Formann A/S Sotrabrua 1965-1976
  • Formann Styret for Bergens Arbeiderblad 1968-1974
  • Medlem Styret for A/S Ungdomsbygg 1968-1973
  • Medlem Styret for Norsk Hydro 1970-1973
  • Formann Styret for Store Norske Spitsbergen Kulkompani A/S 1976-1982
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Widerøe Flyveselskap 1981-1995

Litteratur

  • Diverse artikler i fagtidsskrift og i politiske skrifter (om byggteknikk, regionplanlegging m.m.)