Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Sønstebø, Jørgen ( 1922-2013 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Telemark 1981-1985
Ansiennitet: 12 år, 0 dager

Sønstebø, Jørgen har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 13.02.1922 i Bø, Telemark
Død 29.06.2013
Sønn av bonde Hans J. Sønstebø (1897-1986) og husmor Margit Halvorsdatter Nyhus (1899-1992)

Stortingsperioder

Representant nr 4 for Telemark, 1973 - 1977, KrF.
Representant nr 5 for Telemark, 1977 - 1981, KrF.
Representant nr 5 for Telemark, 1981 - 1985, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

1973-77

Medlem, Justiskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Justiskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
Nestformann, Justiskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1981
Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1978 -

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1982 - 01.01.1984

Medlemskap i gruppestyrer

1973-77

Innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1936-1937
  • Befalsskole 1939-1940 (fram til krigsutbruddet)
  • Middelskoleeksamen (privatist) 1941
  • Statens politiskole, grunnkurs 1948
  • Brevkurs i handelsfag og rettslære 1950-1957
  • Statens politiskole, avansementskurs 1962
  • Statens politistipend med opphold ved Oslo politikammer og Kriminalpolitisentralen 1963

Yrke

  • Gards- og skogsarbeid 1941-1945
  • Lensmannsbetjent i Hjartdal 1945-1952
  • Lensmannsbetjent i Kviteseid 1952-1958, 1965-1971
  • Lensmannsbetjent i Gjerpen og Siljan 1958-1964
  • Konstituert lensmann i Gransherad 1964-1965
  • Lensmann i Kviteseid 1971-1989
  • Gårdbruker på Nyhus i Bø 1973-1991 (overtok farsgarden i 1973)
  • Oppdrag i form av dødsbooppgjør og hjelp med diverse dokumentskriving 1989-2007
  • Egen auksjonsforretning, Kviteseid Auksjon 1989-2005

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen 1945
  • Kongens fortjenstmedalje i sølv 1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gjerpen kommunestyre 1959-1963
  • Medlem Skien kommunestyre 1963-1965
  • Medlem Kviteseid formannskap 1967-1971, 1971-1975, 1987-1991
  • Medlem Kviteseid kommunestyre 1975-1979, 1991-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Telemark 1963-1965

Offentlige verv

  • Medlem Barnevernsnemnda, Gjerpen 1960-1963
  • Overformynder , Kviteseid 1968-1973, 2002-2003
  • Medlem Lønnsutvalget, Telemark 1968-1975
  • Medlem Vegnemnd for vegen Strengen-Kviteseid 1968-1988, formann 1988-1999
  • Medlem Styret for Telemark sentralsykehus 1970-1983
  • Medlem Representantskapet for Vest-Telemark kraftlag 1972-1978
  • Medlem Regionplanrådet for Vest-Telemark 1972-1978
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Kvitseid 1988-1991
  • Leder Hovedutvalget for kultur og undervisning, Kvitseid 1993-1996
  • Leder Støttelaget Kviteseid Bygdetun 1997-2005
  • Leder Nemnda for Kanalvegen 1999-2003
  • Overformynder , Kviteseid 1968-1973, 2002-2003

Tillitsverv i partier

  • Formann Kviteseid KrF 1957-1958, 1972-1974, 1989-1990, 1996-1998
  • Medlem Styret i Telemark KrF 1957-1960
  • Kasserer Telemark KrF 1958-1962, formann 1966-1970
  • Formann Gjerpen KrF 1962-1964
  • Formann Fellesstyret for KrF i Skien 1963-1964
  • Innpisker Kristelig Folkepartis stortingsgruppe 1973-1977
  • Varamedlem KrFs gruppestyre 1973-1977
  • Medlem KrFs kriminalpolitiske utvalg 1977-1980
  • Medlem Valgkomiteen i KrF 1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kasserer Borgestad pinsemenighet 1961-1964

Andre administrative verv

  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Norsk Hydro 1986-1992
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget