Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Haugland, Jens ( 1910-1991 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Vest-Agder 1969-1973
Ansiennitet: 19 år, 263 dager

Haugland, Jens har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 16.04.1910 i Bjelland, Vest-Agder
Død 02.05.1991
Sønn av gardbruker Nils Haugland (1879-1967) og Anna Mjaaland (1887-1981)

Stortingsperioder

Representant nr 3 for Vest-Agder, 1954 - 1957, A.
Representant nr 1 for Vest-Agder, 1958 - 1961, A.
Representant nr 2 for Vest-Agder, 1961 - 1965, A.
Representant nr 1 for Vest-Agder, 1961 - 1965, A.
Representant nr 1 for Vest-Agder, 1965 - 1969, A.
Representant nr 5 for Vest-Agder, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 01.11.1955-10.01.1958, Trygve Hanssen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1958-30.09.1961, Salve Andreas Salvesen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1961-02.03.1962, Salve Andreas Salvesen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 02.03.1962-28.08.1963, Salve Andreas Salvesen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 25.09.1963-30.09.1965, Salve Andreas Salvesen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1965-12.10.1965, Olav Tonning Munkejord møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Medlem, Justiskomiteen, 22.01.1954 - 01.11.1955
Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 01.11.1955

1961-65

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 28.08.1963 - 25.09.1963

1965-69

Medlem, Justiskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Formann, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1955 -
Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 01.11.1955
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1954 - 01.01.1955

1961-65

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1962 -

Medlemskap i regjering

Statsråd, Justis- og politidepartementet, 01.11.1955 - 28.08.1963
Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 25.09.1963 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1932
  • Cand.jur. 1936

Yrke

  • Juridisk sekretær hos finansrådmannen i Stavanger (i omtrent 2 år)
  • Dommerfullmektig i Ryfylke (i omtrent 1 år)
  • Advokatfullmektig i Stavanger 1937-1938
  • Sakfører i Kristiansand 1943-1944
  • Politifullmektig i Kristiansund 1945
  • Sakførerforretning i Kristiansand fra 1951
  • Høyesterettsadvokat 1951
  • Sorenskriver i Setesdal 1968-1980
  • Bonde på farsgarden i Bjelland fra 1973
  • Egen praksis som høyesterettsadvokat i Bjelland 1980-1991

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Legasjonssekretær ved disiplinærrådet i Stockholm under siste del av krigen

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansand formannskap 1945-1947, 1947-1951, 1951-1954

Offentlige verv

  • Medlem Overligningsnemnda, Kristiansand 1950-1954
  • Medlem Bygningsrådet, Kristiansand 1950-1954

Tillitsverv i partier

  • Formann Bjelland Arbeidarparti 1930-1933
  • Medlem Styret i Kristiansand arbeiderparti 1950-1954

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Kristiansand bolig- og byggelag 1947-1953
  • Juridisk rådgiver Norsk Bonde- og Småbrukarlag 1954-1955
  • Formann Den norske Hellaskomiteen 1968-1970
  • Medlem Styret i Noregs Mållag 1975-1977

Litteratur

Bokanmelder i Dagbladet Sørlandet 1945-55
Fast gjestekommentator i dagbladet Fædrelandsvennen fra 1980
Haugland, Jens: Juntaen ut av Nato, Oslo 1970
Haugland, Jens: Dagbok frå Kongens råd, Oslo 1986
Haugland, Jens: Dagbok frå Løvebakken: Fragmenter av eit politisk liv, Samlaget Oslo 1988
Haugland, Jens og Alf Nordhus: Bølgjer i retten: frå jussens muntre bakgard, Samlaget Oslo 1989
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget