Støre, Jonas Gahr

Støre, Jonas Gahr (1960-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant
for Oslo 2013-2017
Medlem :
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
5 år, 276 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 25.08.1960 i Oslo
  • Sønn av skipsmegler Ulf Jonas Støre (1925-) og husmor Unni Gahr (1931-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 9 for Oslo, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 6 for Oslo, 2013 - 2017, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.2009-30.09.2013, Truls Wickholm møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2013-16.10.2013, Vegard Grøslie Wennesland møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 19.06.2014 - 30.09.2017
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 19.06.2014 - 30.09.2017
    Medlem, Finanskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Første nestleder, Finanskomiteen, 22.10.2013 - 19.06.2014

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2013-2017

    Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.06.2014 - 30.09.2017

Medlemskap i regjering

  • Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 17.10.2005 - 21.09.2012
    Statsråd, Helse- og omsorgsdepartementet, 21.09.2012 - 16.10.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Slemdal barneskole 1967-1973
  • Ris ungdomsskole 1973-1976
  • Berg videregående skole 1976-1979
  • Sjøkrigsskolen 1979-1980
  • Institut d'Études Politiques de Paris 1981-1985 (statsviter)

Yrke

  • Fenrik i Kgl. Norske marine 1980-1981
  • Research fellow, Harvard Law School 1986-1988 (ved ulike kurs og undervisningsopplegg)
  • Forsker for Scenarier 2000 ved BI 1986-1988
  • Spesialrådgiver ved Statsministerens kontor 1989-1995
  • Ekspedisjonssjef ved Statsministerens kontor 1995-1997
  • Executive director WHO, Geneve 1998-2000
  • Statssekretær og stabssjef ved Statsministerens kontor 2000-2001
  • Styreleder ved Econ Analyse 2002-2003
  • Generalsekretær i Norges Røde Kors 2003-2005

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Godt lederskap 2008
  • Willy Brandt-prisen 2013

Verv

Offentlige verv

  • Styremedlem International Crises Group fra 2014
  • Leder Global Action Group on the Arctic, World Economic Forum fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Oslo A's internasjonale forum 2001-2002, nestleder 2002-2003
  • Leder Sosialistinternasjonalens Midtøsten komité 2006-2010
  • Medlem Styret for Oslo Arbeiderparti fra 2010
  • Medlem Arbeiderpartiets sentralstyre fra 2011
  • Leder DNA fra 2014

Litteratur

  • Scenarier 2000, Universitetsforlaget Oslo 1987
  • Human Security, Harvard Boston 2003
  • Norge, en reise verdt?, Kagge Oslo 2003
  • Barents 2015, Econ Oslo 2004
  • Støre, Jonas Gahr: Å gjøre en forskjell: refleksjoner fra en norsk utenriksminister, Cappelen Damm Oslo 2008
  • Støre, Jonas Gahr: I bevegelse, Cappelen Damm Oslo 2014