Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Jakobsen, Johan J. ( 1937- )

Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for Nord-Trøndelag 1997-2001
Ansiennitet: 28 år, 19 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 15.04.1937 i Namsos, Nord-Trøndelag
Sønn av fylkesagronom Harald Jakobsen (1899-1985) og husmor Gjertrud Myklebost (1907-2001)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1969 - 1973, Sp.
Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1973 - 1977, Sp.
Representant nr 3 for Nord-Trøndelag, 1977 - 1981, Sp.
Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1981 - 1985, Sp.
Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1985 - 1989, Sp.
Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1989 - 1993, Sp.
Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1993 - 1997, Sp.
Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1997 - 2001, Sp.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 08.06.1983-30.09.1985, Ottar Gravås møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1985-09.05.1986, Eli Arnstad møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 16.10.1989-03.11.1990, Eli Arnstad møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1973-77

Sekretær, Odelstinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i stortingskomiteer

1973-77

Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 08.06.1983
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 08.06.1983

1985-89

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.10.1986 - 30.09.1989
Medlem, Valgkomiteen, 30.10.1986 - 30.09.1989
Medlem, Forsvarskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Forsvarskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 16.10.1989

1993-97

Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1993-97

Medlem, Den særskilte komité som ble nedsatt av Stortinget 8. desember 1993, 10.12.1993 - 03.03.1994

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1981

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 08.06.1983

1985-89

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 26.10.1988 - 30.09.1989
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 30.10.1986 - 26.10.1988

1989-93

Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 29.10.1991 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 30.09.1997
Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

1977-81

Formann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Formann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1981 - 08.06.1983

1985-89

Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989

1989-93

Leder gruppestyret, Senterpartiet, 01.04.1991 - 30.09.1993
Leder gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1989 - 16.10.1989

1993-97

Leder gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 04.10.2000 - 30.09.2001
Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 15.03.2000 - 04.10.2000
Leder gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1997 - 15.03.2000

Medlemskap i regjering

Politisk sekretær, Samferdselsdepartementet, 01.01.1972 - 01.01.1973
Statsråd, Samferdselsdepartementet, 08.06.1983 - 09.05.1986
Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, kommunalsaker, 16.10.1989 - 01.01.1990
Statsråd, Kommunaldepartementet, 01.01.1990 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1956
  • Befalsskole Bergen 1957
  • Norges landbrukshøgskole 1959-1962
  • Landbruksskole, Jønsberg 1959
  • Handelsskoleeksamen 1971

Yrke

  • Avdelingsbestyrer Felleskjøpet i Namsos og A/L Namdal Kornsilo 1962-1972
  • Bonde, Namsos 1963-1993
  • Konsulent for Phytochem Holding ASA 2001-2002
  • Seniorrådgiver, Europaprogrammet 2002-2006
  • Seniorrådgiver, Norsk Institutt for Strategiske Studier - NORISS fra 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Namsos formannskap 1967-1971, 1971-1972

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1971-1973

Offentlige verv

  • Medlem Bygningsrådet, Namsos 1967-1971
  • Medlem Distriktshøgskoleutvalget for Trøndelag 1971-1973
  • Medlem Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1978-1981
  • Medlem Forsvarsrådet 1983-1986
  • Medlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens presse- og informasjonstjeneste 1994-1997
  • Medlem Styret for Svensk-norske Samarbeidsfond fra 2001
  • Medlem Forsvarspolitisk utvalg fra 2006

Tillitsverv i partier

  • Politisk nestformann Senterungdommen 1967-1969
  • Medlem Sp's programkomité 1969 1968-1969
  • Medlem Sp's programkomité 1973 1972-1973
  • Formann Sp's programkomité 1977 1976-1977
  • Formann Sp 1979-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Den norske Atlanterhavskomité 1997-2002

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Falstadsenteret 2000-2007
  • Medlem Styret for Norges Veterinærhøgskole fra 2001
  • Medlem Styret for Namdal Fylkesmuseum 2004-2007
  • Medlem Styret for Norsk Landbruksmuseum
  • Medlem Styret for Voksenåsen

Litteratur

Jakobsen, Johan J.: Mot Strømmen, Gyldendal Oslo 2000
Jakobsen, Johan J.: Muntre minner fra ting og torg, Gyldendal Oslo 2001
Jakobsen, Johan J.: Makten og æren : en biografi om Nils Trældal, Gyldendal Oslo 2005
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget