Solvik-Olsen, Ketil

Solvik-Olsen, Ketil (1972-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Vararepresentant
for Rogaland 2013-2017
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 14.02.1972 i Time, Rogaland
  • Sønn av selvstendig næringsdrivende Aksel Emil Solvik-Olsen (1943-) og sosionom Berit Lagergren (1943-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Rogaland, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 2009 - 2013, FrP.
  • Vararepresentant nr 6 for Rogaland, 2013 - 2017, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Finanskomiteen, 06.10.2011 - 11.10.2011
    Første nestleder, Finanskomiteen, 11.10.2011 - 30.09.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 20.10.2009 - 06.10.2011

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 2011 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Andre nestleder gruppestyret, Fremskrittspartiet, 07.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Samferdselsdepartementet, 16.10.2013 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Rosseland skole 1979-1985
  • Time ungdomsskole 1985-1988
  • Bryne videregående skole, allmennfag 1988-1989
  • Blissfield High School, Michigan, USA 1989-1990 (utvekslingsstudent)
  • St. Olav videregående skole, Stavanger, International Baccalaureate 1990-1992
  • University of Toledo, Ohio, USA, Bachelor of Arts, sosialøkonomi og statsvitenskap 1994-1996 (Summa Cum Laude)
  • University of Toledo, Ohio, USA, Master of Arts, sosialøkonomi 1996-1997 (Summa Cum Laude)

Yrke

  • Ansatt i kasse/smørehall, Bryne Shellsenter 1988-1994 (deltid)
  • Walt Disney World, EPCOT Centre, Orlando Florida 1994
  • Finansanalytiker, Leif Höegh & Co ASA 1997-1998
  • Prosjektleder, Møller US Import AS 1998-2000
  • Prosjektleder, e-commerce, Leif Höegh & Co ASA 2000-2001

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Akademiske utmerkelser ved University of Toledo 1995-1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 2003-2005

Offentlige verv

  • Leder Kontrollkomiteen i Den Norske Stats Husbank 1998-2001
  • Medlem Ligningsnemnda, Oslo 2003-2005
  • Varamedlem Finanskomiteen, Oslo 2003-2005

Tillitsverv i partier

  • Div. verv Styret for Time FpU 1988-1992
  • Div. verv Styret for Rogaland FpU 1988-1992
  • Div. verv Styret for Jæren FpU 1988-1992
  • Formann Helsfyr Sinsen FrP 2000-2002, sekretær 2002-2003
  • Spesialrådgiver FrPs stortingsgruppe 2001-2005
  • Kasserer Oslo FrP 2002-2004, formann 2004-2005
  • Medlem Styret for Gamle Oslo FrP 2003
  • Medlem FrPs programkomite 2004-2005
  • Varamedlem FrPs sentralstyre 2005-2006
  • 2. nestleder FrP fra 2013