Grøndahl, Kirsti Kolle

Grøndahl, Kirsti Kolle (1943-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1997-2001
Ansiennitet:
24 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 01.09.1943 i Oslo
  • Datter av byfogd Hans Kolle (1904-1994) og hjemmeværende Ragna Carlsen (1914-1997)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Buskerud, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 3 for Buskerud, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 1997 - 2001, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 09.05.1986-30.09.1989, Knut Aarvelta møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Otto Engen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1985-89

    2. varapresident, Stortinget, 09.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    2. varapresident, Stortinget, 23.10.1989 - 01.07.1990
    Visepresident, Stortinget, 01.07.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    President, Stortinget, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    President, Stortinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1978 - 30.09.1981
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Nestleder, Valgkomiteen, 09.10.1990 - 30.09.1993
    Leder, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Leder, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Leder, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Leder, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1982 -

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 16.11.1990
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1990 - 13.10.1992
    Leder, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 15.03.1991 - 30.09.1993
    Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 13.10.1992 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 04.11.1993 - 31.12.1994
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 01.01.1995 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 09.05.1986 - 13.06.1988
    Statsråd, Departementet for utviklingshjelp, 13.06.1988 - 16.10.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1962
  • Cand.mag. (matematikk, botanikk, zoologi og kjemi) 1966
  • Pedagogisk seminar 1967

Yrke

  • Adjunkt Spikkestad ungdomsskole 1967-1977 (permisjon fra 1977)
  • Fylkesmann i Buskerud 2001-2013 (utnevnt i 1999)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Røyken formannskap 1971-1975, 1975-1977

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Buskerud 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Helserådet, Røyken 1971-1975
  • Varamedlem Statens Naturvernråd 1977-1985
  • Varamedlem Statens Friluftsråd 1978-1982
  • Medlem Utvalg til å vurdere problemer med skolens innhold 1979-1982
  • Nestleder Statens Bibliotekråd 1980-1984
  • Medlem Styret for kommunalopplæringsfondet, 1980-1981
  • Nestleder Rådet for Hardangervidda 1981-1985
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO, 1984-1986
  • Medlem Styret for Østlandsforskning 1984-1986
  • Medlem AWEEPA, Europaparlamentarikernes organisasjon mot apartheid 1989-1993
  • Medlem Presidiet i Nordisk råd 1990-1993
  • Leder Styret for Statskog SF 2001-2009
  • Medlem Styret for Den Norske Opera 2001-2006
  • Medlem Internasjonale polarårskomiteen fra 2006
  • Medlem Stjernø-utvalget 2006-2007
  • Leder Komité for 100-årsmarkering av allmenn stemmerett fra 2009
  • Medlem Utval som skal drøfte og fremje forslag til tiltak for å betre måloppnåinga i den sosiale bustadspolitikken fra 2010
  • Medlem Riksrettsutvalget fra 2013
  • Medlem Ungdoms- og idrettsutvalget, Røyken

Tillitsverv i partier

  • Medlem DNAs Ressurs- og miljøutvalg 1975-1977, 1983-1985
  • Nestleder Røyken Ap 1976-1977, leder 1980-1982
  • Leder DNAs utdanningsutvalg 1977-1981
  • Leder Spikkestad Arbeidersamfunn 1990-1995, nestleder 1995-1997, leder 1997-2000

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norske kommuners sentralforbunds Felleskursutvalget 1975-1979
  • Medlem Norske kommuners sentralforbunds Kursutvalg 1975-1979
  • Medlem Rådet for SOS-barnebyer fra 2003
  • Medlem Styret i Nei til atomvåpen 2003-2007

Andre administrative verv

  • Medlem Bladstyret i Fremtiden 1974-1976
  • Medlem Styret i Stiftelsen "Barnas kunst, kultur og historie" 1983-1986 ( )
  • Medlem Styret for Fondet for dansk-norsk samarbeid 1998-2006, leder fra 2006
  • Medlem Fagrådet i Norsk Kulturarv 2003-2007

Litteratur

  • Grøndahl, Kirsti Kolle: "Mye makt i denne sal. Om reformer i Stortinget." I Politisk årbok 1997
  • En rekke andre artikler
  • Grøndahl, Kirsti Kolle, Kari Sannerholt Melbostad, Inge Lønning og Nils Mæhle: Med viten og vilje mot et lærerikt samfunn?: perspektiver på norsk lærerutdanning, Universitetsforlaget 1991