Gjønnes, Kåre

Gjønnes, Kåre (1942-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 30.01.1942 i Orkdal, Sør-Trøndelag
  • Sønn av bonde Johan Gjønnes (1913-1966) og husmor Marie Snildal (1916-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1985 - 1989, KrF.
  • Representant nr 9 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Nestleder, Landbrukskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Sekretær, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Sekretær, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 24.11.1989 - 30.09.1993
    Andre nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Landbruksdepartementet, 17.10.1997 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jordbruksskoleeksamen 1962
  • Handelsskoleeksamen 1964

Yrke

  • Bonde på slektsgården Gjønnes 1967-1993
  • Sivilforsvarssjef i Orkdal 1979-1985
  • Fylkesmann i Sør-Trøndelag 1993-1997 (permisjon fra 1997 for å tiltre som statsråd), fra 2000 (tilbake fra permisjon)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • ST-Prisen 1993 (lokal mediapris)
  • Assosiert medlem Det Kongelige Norske Vitenskapelige selskap 2000 (Trondheim)
  • Sør-Trøndelag Landbruksselskaps gullmedalje 2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Orkdal formannskap 1971-1975, medlem 1975-1979, 1983-1985
  • Ordfører Orkdal kommunestyre 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1975-1979, 1979-1983, 1983-1985

Offentlige verv

  • Medlem Orkdal sokneråd 1966-1969, formann 1970-1974
  • Varamedlem Skolestyret, Orkdal 1972-1975
  • Medlem Generalplanutvalget 1972-1975, 1980-1983
  • Varamedlem Styret for pensjonsfondet, Orkdal 1972-1975, medlem 1976-1983
  • Medlem Fylkesfriluftsnemnda, Sør-Trøndelag 1973-1974, formann 1975-1981
  • Medlem Sivilforsvarsnemnda 1976-1979
  • Medlem Rådet for Torshus Folkehøgskole 1976-1979
  • Medlem Veg- og kommunikasjonsnemnda 1976-1979
  • Medlem Finansutvalget 1976-1979, formann 1980-1983
  • Medlem Valgnemnda, Orkdal 1976-1979, 1984-1985
  • Formann Trollheimsutvalget 1977-1979
  • Varamedlem Samferdselsstyret 1980-1983
  • Varamedlem Midt-Norsk oljeråd 1980-1983
  • Medlem Tilflyttingsnemnda 1980-1983
  • Formann Plan- og miljøutvalget 1980-1983
  • Formann Styringsgruppa for Titan-Saga 1982-1984
  • Formann Rusgiftutvalget 1982-1983
  • Medlem Utvalg i forbindelse med ny valglov 1982
  • Formann Plan- og næringsstyret/Nærings- og sysselsettingsstyret/Nærings- og planutvalget, Sør-Trøndelag 1984-1985
  • Medlem Styret for INKO-tjenesten i Sør-Trøndelag 1984-1986
  • Medlem Styret for Songli forsøksgård, Sør-Trøndelag 1984-1985
  • Varamedlem Rådet for Sør-Trøndelag Kraftselskap 1984-1985
  • Formann interkommunal næringsmiddelkontroll 1984-1987
  • Medlem Styret for kjøtt- og næringsmiddelkontrollen 1984-1987
  • Formann Styret for det kommunale elektrisitetsverket 1984-1987
  • Medlem Bygningsrådet 1984-1985
  • Medlem Statens naturvernråd 1986-1990
  • Leder Arbeidsdirektoratets styre 1995-1997
  • Medlem Utvalg som skal utrede fondskonstruksjoner for folketrygden 1996-1997
  • Leder Utvalg til å utrede forholdet mellom stat og kirke 2003-2007
  • Nestleder Styret for Helse Midt-Norge RHF fra 2012

Tillitsverv i partier

  • Formann Sør-Trøndelag KrFU 1971-1972
  • Medlem Kristelig Folkepartis Ungdoms landsstyre 1973-1974
  • Medlem Styret Sør-Trøndelag KrF 1975-1976

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Norske Kommuners Sentralforbunds fylkesmøte 1976-1979
  • Medlem Fylkesstyret, Norske Kommuners Sentralforbund 1980-1983
  • Medlem Rådet for Norsk Misjonsråds Bistandsnemn 1993-1995
  • Medlem Rådet for Strømmestiftelsen 1993-1995
  • Leder Styret i FN-sambandets trøndelagsavdeling 1995-1997
  • Medlem Styret for Norske Skogselskap 2000-2003, leder 2003-2008
  • Medlem Styret i Orkdal Rotaryklubb fra 2005

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Orkdal Meieri 1981-1984
  • Medlem Representantskapet for UNI-Storebrand 1993-1997
  • Medlem Representantskapet for Vårt land 1994-1997

Litteratur

  • Gjønnes, Kåre: Fra stille til storm, 1993