Steenstrup, Morten

Steenstrup, Morten (1953-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 1985-1989
Ansiennitet:
8 år, 4 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.04.1953 i Tønsberg, Vestfold
  • Sønn av lektor Petter Chr. Steenstrup (1920-2014) og Kari Bertnes (1921-2008)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Vestfold, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 5 for Vestfold, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 5 for Vestfold, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

  • Statssekretær18.10.1985-09.05.1986, Ellen Gjerpe Hansen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1981 - 21.03.1983
    Medlem, Finanskomiteen, 21.03.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.10.1985 - 18.10.1985
    Medlem, Finanskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Finansdepartementet, 18.10.1985 - 25.04.1986
    Statssekretær, Statsministerens kontor, 25.04.1986 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Milton Academy, Mass., USA 1972
  • Student Tønsberg 1973
  • Cand.mag. (mellomfag i statsvitenskap og sosiologi), Oslo 1976
  • Cand.jur., Oslo 1980

Yrke

  • Advokat i advokatfirmaet Steenstrup ANS til 1999
  • Journalist i Mannskapsavisa 1974
  • Redaktør av Stud. Jur. 1975
  • Journalist i Billedbladet Nå 1975-1979
  • Redaktør av Unge Høyres avis Extra 1975-1977
  • Advokatfullmektig 1981-1987
  • Advokat fra 1987
  • Advokat i advokatfirmaet Steenstrup Stordrange fra 1999 (med møterett for Høyesterett fra 1993)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tønsberg formannskap 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Tønsberg 1976-1979
  • Formann Ungdomsutvalget, Tønsberg 1976-1979
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank fra 1992
  • Medlem Overføringsutvalget 1992-1993

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Tønsberg Høyre 1969-1971, 1975-1981
  • Medlem Styret for Vestfold Høyre 1972-1974, fra 1978
  • Medlem Unge Høyres landsstyre 1972-1974
  • Formann Vestfold Unge Høyre 1972-1974
  • Formann Unge Høyres soldatutvalg 1974
  • Nestgruppeleder Tønsberg bystyre 1976-1979, gruppeleder 1980-1981
  • Formann Vestfold Høyres politiske utvalg 1978-1984
  • Sekretær Høyres datapolitiske utvalg 1980-1981
  • Medlem Høyres Postutvalg 1983
  • Medlem Høyres programkomite 1987-1989

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Simrad Subsea A/S 1983-1985
  • Medlem Styret for Herfæll Bygg A/S fra 1989

Litteratur

  • Steenstrup, Morten, Gunne Hammarstrøm, Arne Slettebøe et al.: Maktapparatet. Beretninger om "Arbeiderbevegelsen" i Norge, Oslo 1977
  • Steenstrup, Morten: Valg 83, Høyres Studieforbund Oslo 1982
  • Steenstrup, Morten: Gjenvalg 85, Høyres Studieforbund Oslo 1984
  • Steenstrup, Morten (red.): Hvor går Høyre?, Cappelen Oslo 1984
  • Steenstrup, Morten og Gunnar Vold Hansen: Samfunn og styring saksbehandling, Oslo 1986
  • Steenstrup, Morten og Gunnar Vold Hansen: Samfunn og styring: forvaltningslære, Oslo 1986