Holten, Odd

Holten, Odd (1940-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Østfold 2001-2005
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 28.08.1940 i Øre, Møre og Romsdal
  • Sønn av forretningsdrivende John Holten (1916-1999) og hjemmeværende Nikoline Ellingsen (1916-1993)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Østfold, 1989 - 1993, KrF.
  • Representant nr 6 for Østfold, 1993 - 1997, KrF.
  • Representant nr 4 for Østfold, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 5 for Østfold, 2001 - 2005, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1997-2001

    President, Lagtinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Visepresident, Lagtinget, 09.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 15.10.2003 - 30.09.2005
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Samferdselskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 21.03.1996 - 20.03.1997

    2001-2005

    Medlem, Utvalg for å foreta en gjennomdrøfting av ulike forhold og godtgjørelser knyttet til vervet som stortingsrepresentant, 09.01.2003 - 05.06.2003
    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 17.12.2001 - 01.01.2002
    Medlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 04.12.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1995
    Delegat, FNs generalforsamling, 1993 -

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 03.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.03.2000 - 30.09.2001
    Nestleder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2004 - 30.09.2005
    Nestleder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2003 - 30.09.2004
    Andre nestleder, Kristelig Folkeparti, 01.10.2001 - 30.09.2003

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs adm., ledelse og økonomi
  • Utdannnet diakon fra Det norske Diakonhjem 1958-1963
  • Hærens Sanitets Befalsskole 1963-1964
  • Østfold DH (økonomisk/adm. linje), Halden 1982-1983

Yrke

  • Bestyrer og administrasjonssjef stiftelsen Blå Kors, Fredrikstad 1964-1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fredrikstad formannskap 1975-1979, 1979-1983, 1983-1987, 1987-1989

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Østfold 1983-1987

Offentlige verv

  • Formann Glemmen menighetsråd 1965-1968
  • Medlem Plankomiteen for sosialsenter 1968-1979
  • Medlem Sosialstyret, Fredrikstad 1968-1975
  • Formann Domkirkens menighetsråd 1976-1983
  • Medlem Finans- og generalplanutvalget 1976-1989
  • Medlem Teknisk utvalg 1980-1983
  • Medlem Østfoldprosjektet 1981-1984
  • Medlem Sentrumsutvalget 1983
  • Medlem Styret for Sentralsykehuset, Østfold 1984-1987
  • Medlem Samferdselsutvalget, Østfold 1984-1987
  • Medlem Styringsgruppen for administrasjonsbygg fra 1984
  • Medlem Grensekomité for Värmland og Østfold 1997
  • Medlem Utvalget til å utrede Stortingets kontrollfunksjon fra 2001
  • Medlem Styret for Sykehuset Østfold fra 2006
  • Varamedlem A/S Vinmonopolets styre 2006-2008, medlem fra 2008

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Fredrikstad KrF 1975-1989
  • Generalsekretær KrF 1985-1989
  • Medlem Styret for Østfold KrF 1989
  • Æresmedlem Østfold KrF 2007

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Blå Kors Ungdomsforbund (BKU) 1962-1966
  • Medlem og formann Blå Kors sosialråd 1968-1974
  • Formann Blå Kors i Norge 1982-1986

Andre administrative verv

  • Formann Bestyrergruppen for alkoholistomsorgen 1975-1980
  • Formann Styret for Åle Industrier 1975-1985
  • Medlem Styret for Seiersborg videregående skole 1976-1985
  • Leder Forhandlingsutvalg for ledere i rusmiddelomsorgen 1977-1980
  • Medlem Styret for Hjørdis og Gunnar Nilsen-stiftelsen fra 1983
  • Formann Styret for Folkets Framtid 1989-2005
  • Medlem Hovedstyret ved Diakonhjemmet, Oslo 1997-2004
  • Medlem Styret for Kirkens Sosialtjeneste i Oslo 1997-2004