Røssum, Ola O.

Røssum, Ola O. (1926-2012)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1977-1981
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Røssum, Ola O. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 10.05.1926 i Nord-Fron, Oppland
  • Død 29.05.2012
  • Sønn av bonde Olaf Klomstad (1892-1976) og bonde Kari Slåstuen (1892-1971)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oppland, 1965 - 1969, Sp.
  • Representant nr 3 for Oppland, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 3 for Oppland, 1973 - 1977, Sp.
  • Representant nr 3 for Oppland, 1977 - 1981, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Visepresident, Lagtinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 07.11.1972
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Valgkomiteen, 07.11.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Sekretær, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Delegat, FNs generalforsamling, 1976 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 17.03.1971 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen som privatist 1942
  • Landbruksskole 1948
  • Skogbruksskole 1950
  • Studerte til sivilagronom ved Norges landbrukshøgskole 1956-1959

Yrke

  • Kontrollassistent i Rakkestad 1952-1954
  • Forskingsassistent ved NLH 1959-1960
  • Driftsplanlegger i Oppland Bondelag 1960-1965
  • Bonde på farsgarden Røssem 1965-1998

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sp's hedersmerke 1994

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nord-Fron formannskap 1965-1967
  • Medlem Fron formannskap 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Generalplanutvalget, Fron 1965-1969
  • Medlem Kringkastingsrådet 1974-1978
  • Medlem Styret for Gudbrandsdal folkehøgskole 1976-1983 (statens representant)
  • Leder Utvalg for tiltaksfond for småfe og fjørfe m.m. 1981-1989
  • Medlem Styret for Direktoratet for Statens Skoger 1981-1986, nestleder 1987-1992
  • Medlem Skjønnsutvalget ved Sør-Gudbrandsdal herredsrett 1995-1997
  • Varamedlem Skjønnsutvalget ved Gauldal herredsrett 1999-2000

Tillitsverv i partier

  • Formann Sp's skolepolitiske utvalg 1969-1973
  • Formann Sp's programkomité 1971-1972
  • Politisk nestformann Sp 1977-1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Oppland krets av Norsk landbruksakademikarlag 1964-1965

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Kringkastingsringen 1970-1975
  • Medlem Styret for Bøndernes Blad A/S fra 1982

Litteratur

  • Artikler i bøker og tidsskrifter om landbruksøkonomiske spørsmål og i lokal-pressa om bygdehistoriske emner
  • Ellingsberg, Arne, Asbjørn Kleiven og Severin Storstad (red.): Garden skifter eier, Bøndenes Forlag Oslo 1964