Foss, Per-Kristian

Foss, Per-Kristian (1950-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Oslo 2009-2013
Ansiennitet:
32 år, 116 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 19.07.1950 i Oslo
  • Sønn av informasjonssjef/lærer Arne Foss (1921-1999) og husmor/kontoransatt Berit Holdhus (1925-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 15 for Oslo, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 12 for Oslo, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 7 for Oslo, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 4 for Oslo, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 2 for Oslo, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 1 for Oslo, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 2 for Oslo, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 2 for Oslo, 2009 - 2013, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 19.10.2001-30.09.2005, Ine M. Eriksen Søreide møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2005-17.10.2005, Heidi Larssen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2009-2013

    Andre visepresident, Stortinget, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Sekretær, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Leder, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Sekretær, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 19.10.2001

    2005-2009

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 21.03.1996 - 20.03.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

    1993-97

    Medlem, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997
    Medlem, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 04.11.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

    2005-2009

    Leder, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 16.11.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 16.11.2005
    Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 22.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Medlem gruppestyret, Høyre, 16.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder gruppestyret, Høyre, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Nestleder gruppestyret, Høyre, 01.10.1997 - 30.09.2001

    2005-2009

    Medlem gruppestyret, Høyre, 09.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Finansdepartementet, 19.10.2001 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1969
  • Kurseksamen til hovedfag i statsvitenskap 1977-1979
  • Cand.mag. (statsvitenskap, offentlig rett og kriminologi) 1977

Yrke

  • Journalistpraksis 1971-1973
  • Konsulent Norges Rederforbund 1980-1981

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Oslo 1975-1980, formann 1980-1981, medlem 1981-1983
  • Varamedlem Rådet for Direktoratet for utviklingshjelp 1976-1980, medlem 1981-1985
  • Medlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret 1977-1981
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Oslo og Akershus 1981-1983
  • Leder Riksrevisjonen fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Medlem Unge Høyres sentralstyre 1971-1973, formann 1973-1977
  • Medlem Høyres sentralstyre 1973-1986 (som leder i Unge Høyre)
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1978-1986
  • Medlem Høyres oljepolitiske komité 1980-1982
  • Formann Høyres kommunalutvalg 1980-1984
  • Formann Høyres programkomité 1983-1985
  • Formann Høyres utvalg for mål og virkemidler i kulturpolitikken 1986-1987
  • 2. nestleder Oslo Høyre 1988-1992, leder 2000-2004
  • 2. nestleder Høyre 2002-2004, 1. nestleder 2004-2008

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Lillehammer olympiske organisasjonskomité (LOOC) 1989-1992

Litteratur

  • Foss, Per-Kristian (red.): Kontur