Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Schjerven, Rolf ( 1918-1978 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Vestfold 1965-1969
Ansiennitet: 8 år, 0 dager

Schjerven, Rolf har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 15.10.1918 i Lardal, Vestfold
Død 26.10.1978
Sønn av gårdbruker og stortingsrepresentant Nils Jakob Thisted Schjerven (1883-1955) og Grethe Ljøterud (1885-1927)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 5 for Vestfold, 1954 - 1957, H.
Representant nr 7 for Vestfold, 1961 - 1965, H.
Representant nr 4 for Vestfold, 1965 - 1969, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

1961-65

Medlem, Landbrukskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Landbrukskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1935
  • Artium i norsk og matematikk 1941
  • Sivilagronom ved NLH 1945

Yrke

  • Gårdbruker på Øvre Schjerven i Lardal 1946-1978

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lardal kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, varamedlem 1955-1959, medlem 1959-1963
  • Medlem Lardal formannskap 1971-1975, 1975-1976

Offentlige verv

  • Medlem Overstyret for Vestfold Landbruksskole 1947-1951, formann 1951-1962
  • Medlem Jordstyret, Lardal 1956-1963
  • Medlem Kjøttkontrollavgiftsfondet 1961-1978
  • Medlem Styret for Direktoratet for Statens Skoger 1965-1969
  • Nestformann Statens Kornforretning 1968-1978
  • Formann Generalplanutvalget 1972-1975
  • Medlem Viltnemnda 1976-1978
  • Medlem en rekke kommunale nemnder til 1963

Tillitsverv i partier

  • Formann Lardal Høyre 1949-1953, 1956-1958
  • Medlem Styret for Vestfold Høyre 1950-1952, 1954-1959

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret i Midtre Lågen grunneierforening starten fra 1958
  • Dommer Utvalgsskuer og utstillinger for storfe
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget