Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Haarstad, Ragnhild Queseth ( 1939- )

Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for Hedmark 1993-1997
Ansiennitet: 16 år, 91 dager

Biografi

Personalia

Født 04.04.1939 i Grue, Hedmark
Datter av bonde Guttorm Queseth (1904-1982) og husmor Ester Johansen (1906-1997)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1973 - 1977, Sp.
Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1977 - 1981, Sp.
Representant nr 5 for Hedmark, 1981 - 1985, Sp.
Representant nr 6 for Hedmark, 1985 - 1989, Sp.
Representant nr 7 for Hedmark, 1989 - 1993, Sp.
Representant nr 3 for Hedmark, 1993 - 1997, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

1981-85

Sekretær, Kirke- og undervisningskomiteen, 19.10.1983 - 30.09.1985
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1981 - 19.10.1983
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Nestleder, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
Leder, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1990 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 30.09.1993

1993-97

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

1985-89

Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, kommunalsaker, 17.10.1997 - 31.12.1997
Statsråd, Kommunal- og regionaldepartementet, 01.01.1998 - 16.03.1999

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1956
  • Musikkonservatoriet 1957-1959
  • Handelsskole 1957
  • Kurs i stenografi 1958
  • Glåmdal husmorskole 1959
  • Glåmdal jord- og skogbruksskole (agronomlinje) 1960

Yrke

  • Kontorassistent, Oslo 1957-1959
  • Husmor fra 1961

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Hedmark Journalistlags utmerkelse "Melvindprisen" 1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Grue kommunestyre 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Hedmark 1975-1979, 1979-1982

Offentlige verv

  • Medlem Sosialnemnda, Grue 1971-1975
  • Medlem Barnevernsnemnda, Grue 1971-1975
  • Formann Fylkeslandbruksstyret i Hedmark 1975-1977
  • Leder Fylkesskolestyret 1977-1979, medlem 1979-1982
  • Medlem NAVFs råd for forskning og samfunnsplanlegging 1978-1982
  • Varamedlem Styret i Naturskadefondet 1980-1981
  • Medlem Styret for Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1980-1982
  • Medlem Rådet for videregående opplæring 1980-1982
  • Medlem Innlandsutvalget 1981-1983
  • Medlem Utvalget for menneskerettigheter 1985-1994
  • Medlem Sysselsettingsutvalget 1991-1992
  • Nestleder Utvalget for kunstnerisk utsmykning i Stortinget 1993-1997
  • Medlem Norsk Kulturråd 1997-2000
  • Medlem Juryen for nytt operahus 1999-2000
  • Medlem Styret for Finsk-norsk Kulturinstitutt 2000-2006
  • Medlem Utvalg som skal gjennomgå brannsikkerheten til særskilte risikogrupper fra 2010
  • Medlem Statens seniorråd fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Hedmark Sp 1968-1970
  • Formann Hedmark Senterkvinner 1970-1974
  • Medlem Sp's sentralstyre 1973-1977, 1988-1994
  • Nestformann Hedmark Sp 1975-1979
  • Leder Senterkvinnene 1988-1994

Andre administrative verv

  • Leder Styret for Kvinnemuseet/Kongsvingermuseene 2000-2003
  • Leder Styret for Turnéorganisasjonen for Hedmark 2003-2007
  • Leder Styret for Norsk Skogfinsk Museum fra 2006

Litteratur

Haarstad, Ragnhild Queseth: "Folkehøgskolene sett fra Løvebakken", i Arild Mikkelsen (red.): Festskrift til Olav Akerlie 30. okt. 1991, Norsk folkehøgskolelag 1991
Haarstad, Ragnhild Queseth: "Kjære Berit", Kvinneuniversitetets festskrift til Berit Ås, Kondor A/S 2003
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget