Sollie, Solveig

Sollie, Solveig (1939-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Telemark 1993-1997
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 19.04.1939 i Sørum, Akershus
  • Datter av gårdbruker Sigurd Berger (1909-1946) og husmor og gårdbruker Marit Elisabeth Olsen (1911-1993)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Telemark, 1981 - 1985, KrF.
  • Representant nr 5 for Telemark, 1985 - 1989, KrF.
  • Representant nr 6 for Telemark, 1989 - 1993, KrF.
  • Representant nr 6 for Telemark, 1993 - 1997, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 16.10.1989-03.11.1990, Sigbjørn Ravnåsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Sosialkomiteen, 15.10.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 15.10.1986
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Landbrukskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Delegat, FNs generalforsamling, 1996 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 10.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 03.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 16.10.1989 - 01.01.1990
    Statsråd, Familie- og forbrukerdepartementet, 01.01.1990 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1958

Yrke

  • Lærervikar ved Frogner skole 1958-1959, 1960-1961
  • Husmor 1961-1985
  • Fylkesmann i Telemark 1998-2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Skien bystyre 1975-1979, varaordfører 1979-1981
  • Medlem Skien formannskap 1979-1983, 1983-1985

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Skien 1975-1979
  • Medlem Sykehjemsstyret 1978-1983
  • Formann Sosialstyret, Skien 1981-1983
  • Medlem Helse- og sosialutvalget 1983-1985
  • Medlem Styret for Skiensfjordens interkommunale kraftselskap 1983-1985
  • Medlem Styret for Grenland Folkehøgskole 1993-1997 (statens representant)
  • Nestleder Børsrådet ved Oslo Børs, Oslo 1997-1998
  • Medlem Valglovutvalget 1997-1998
  • Nestleder Rikshospitalets styre 1997-1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem Kristelig Folkepartis sentralstyre 1984-1991
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1984-1991
  • Leder Kristelig Folkepartis Kvinners landsstyre 1984-1988
  • Medlem Kristelig Folkepartis arbeidsutvalg 1984-1991
  • Observatør Fylkesstyret i Telemark Kristelig Folkeparti 1985-1997
  • Medlem Politisk utvalg, Telemark Kristelig Folkeparti fra 1985
  • Nestleder Kristelig Folkeparti 1987-1991, æresmedlem 2007
  • Sekretariatsleder Kristelig Folkepartis stortingsgruppe 1997 (fra september - desember 1997)
  • Æresmedlem Kristelig Folkepartis Kvinner 1998
  • Æresmedlem Telemark Kristelig Folkeparti 2002

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet i Folkebevegelsen for livsrett og menneskeverd 1988-1990
  • Medlem Landsstyret Kirkens Familierådgivning 1991-1993
  • Medlem Sentralstyret "Nei til EF" 1992-1993
  • Medlem Protokollkomite i Den Norske Misjonsselskap (NMS) 1996-2002

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Menighetsfakultetet 1992-1996
  • Medlem Dikonissehusets hovedstyre 1995-1999
  • Leder Styret for Grenland Folkehøgskole 1997-1999

Litteratur

  • Andersen, Nils-Tore: Det glemmer jeg aldri, Sambåndet Straume 1993
  • Norheim, Astrid Dalehaug: Myk og tøff. Solveig Sollie, Lunde Oslo 2001