Lindebrække, Sjur

Lindebrække, Sjur (1909-1998)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Bergen 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Lindebrække, Sjur har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.04.1909 i Voss, Hordaland
  • Død 01.10.1998
  • Sønn av fylkesmann Gjert Lindebrække (1879-1960) og husmor Ida Bessesen Lie (1881-1944)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Bergen, 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 4 for Bergen, 1950 - 1953, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 23.01.1950 - 04.10.1952
    Nestformann, Finans- og tollkomiteen, 04.10.1952 - 10.01.1954

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 24.06.1946 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1927
  • Cand.jur. 1931
  • Studiereiser Frankrike 1935
  • Studiereiser England 1937
  • Dr.juris. 1948

Yrke

  • Dommerfullmektig i Nordfjord 1932-1933
  • Universitetsstipendiat i rettsvitenskap 1933-1936
  • Ansatt i Bergens Privatbank (senere Bergen Bank) fra 1936
  • Soussjef i Bergens Privatbank 1940-1945
  • Banksjef i Bergens Privatbank 1945, 1946-1959
  • Sjef for Erstatningsdirektoratet 1945-1946 (permisjon fra banken)
  • Administrerende direktør i Bergens Privatbank 1959-1968

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1960

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Statens penge- og finansråd 1945-1947
  • Medlem Styret for A/S Vaksdal Mølle 1945-1955
  • Medlem Krigsskadekomiteen 1945-1946
  • Medlem Samarbeidsnemnda 1954-1965
  • Medlem Nobelkomiteen 1976-1981

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres landsstyre 1950-1982
  • Viseformann Høyre 1950-1954, formann 1962-1970
  • Medlem Sentralstyret i Høire fra 1954
  • Formann Høyres politiske råd 1971-1981
  • Medlem Sentralstyret i Høyre fra 1974

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret i Den Norske bankforening 1954-1960, medlem
  • Æresmedlem De Kongelige Videnskabers Selskab

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Hygea Bergen 1945-1973
  • Medlem Styret for Bergen Privatbank 1945-1959, formann 1960-1965
  • Medlem Representantskapet for Forsikringsselskapet Vesta 1964-1973
  • Formann Bedriftsforsamlingen i A/S Hansa Bryggeri 1970-1979
  • Medlem Styret i Chr. Michelsens Institutt til 1980 ( )
  • Medlem Styret i Chr. Michelsens Fond til 1980 ( )
  • Medlem Representantskapet for Aksjeselskapet Investa til 1980
  • Medlem Styret for Verdens Gang
  • Medlem Styret for Forsikringsselskapet Vesta til 1963

Litteratur

  • Lindebrække, Sjur: Oversikt over erstatningsretten, Oslo 1935
  • Lindebrække, Sjur: Oversikt over negotiable dokumenter og andre omsetningspapirer, Oslo 1939
  • Lindebrække, Sjur: Eiendomsrettens overgang ved frivillig overdragelse av løsøre, 1940
  • Lindebrække, Sjur: Rembursretten, Bergen 1943
  • Lindebrække, Sjur: Eiendomsrett og konkursbeslag, Bergen 1946
  • Lindebrække, Sjur: Til ettertanke. Mål og midler i næringspolitikken, Oslo 1947
  • Lindebrække, Sjur: Tillit og tillitspolitikk, Oslo 1953
  • Lindebrække, Sjur: Kapitalbehov, kredittrestriksjoner og forretningsbankenes utlånspolitikk, 1958
  • Lindebrække, Sjur: Norsk Høirepresse (1935-1960), Oslo 1960
  • Lindebrække, Sjur: Politiske alternativer, Oslo 1961
  • Lindebrække, Sjur: Ved et tideverv, Oslo 1965
  • Lindebrække, Sjur: Samfunn i samarbeid, Oslo 1969
  • Tillit og kontakt. Festskrift til Sjur Lindebrække på 60-årsdagen 6. april 1969, Oslo 1969
  • Lindebrække, Sjur: Veien videre. Et konservativt utsyn, Oslo 1973
  • Lindebrække, Sjur: Tro og tillit. Personlige og politiske erindringer, Oslo 1983