Alsaker, Svein

Alsaker, Svein (1940-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Hordaland 1989-1993
Ansiennitet:
10 år, 175 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.03.1940 i Bergen, Hordaland
  • Sønn av grosserer Selmar Alsaker (1912-1988) og kontoransatt Sigrid Doksæter (1914-2001)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1977 - 1981, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1981 - 1985, KrF.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1985 - 1989, KrF.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1989 - 1993, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 08.06.1983-30.09.1985 for Asbjørn Haugstvedt.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 16.06.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Justiskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1990 - 30.09.1993
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 23.10.1989
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 15.11.1990
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Medlem, Reglementskomiteen, 06.02.1986 - 17.04.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Nestleder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bergen Handelsgymnasium 1959
  • Cand.jur., UiO 1964

Yrke

  • Dommerfullmektig ved Hammerfest Sorenskriverembete 1965-1966
  • Politifullmektig ved Vest-Finnmark Politimesterembete 1966-1968
  • Politifullmektig, politiadjutant og konstituert politiinspektør ved Bergen Politimesterembete 1968-1975
  • Undervisning i straffeprosess ved Universitetet i Bergen 1970-1974
  • Statsadvokat og leder for påtalemyndighetene i Bergen og Hordaland 1975-1981
  • Byrettsdommer ved Bergen byrett 1981-1983
  • Fylkesmann i Finnmark 1993-1998 (utnevnt 1990)
  • Fylkesmann i Hordaland 1998-2010

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1983-1987

Offentlige verv

  • Medlem Edruskapsnemnda, Hordaland 1974-1976
  • Formann Styret for Engen Sykehjem 1978-1980
  • Medlem Birkeland diakoniutvalg 1978-1981
  • Medlem Birkeland menighetsråd 1978-1981
  • Medlem Kirkeordningskomiteen 1980-1982
  • Medlem Styret for Norges Statsbaner 1982-1986
  • Medlem Nasjonalforeningen for Folkehelsas fylkesstyre, Hordaland 1983-1985
  • Varamedlem Utvalget for menneskerettigheter 1985-1989
  • Medlem Kommisjonen til å utarbeide en kontrollordning for de hemmelige tjenester 1993-1994
  • Leder Styret for Jordsalgkontoret i Finnmark 1993-1998
  • Medlem Styret for Statens Landbruksbank og Landbrukets utviklingsfond 1994-2000
  • Nestleder Styret for Statskog SF 1999-2005

Tillitsverv i partier

  • Formann Hammerfest Unge Høyre 1965-1966
  • Nestformann Bergen KrF 1972-1974
  • Formann Hordaland KrF 1974-1978, 1980-1983
  • Medlem KrFs landsstyre 1974-1978, 1980-1983
  • Varamedlem KrFs sentralstyre 1977-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Hammerfest Idrettsforening 1965-1966
  • Nestformann Vest-Finnmark Friidrettskrets 1966-1968
  • Formann Bergen og Omland Vernelag 1972-1974
  • Medlem Sentralstyret i Norges Vernesamband 1972-1975
  • Nestformann Statsadvokatenes Forening 1978-1981
  • Medlem Hordaland fylkesstyre for Nasjonalforeningen for folkehelsen 1982-1984

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Fiskernes Bank A/S, avdeling Bergen 1978-1984
  • Formann Kontrollkomiteen i Bokreditt A/S, Bergen 1980-1984
  • Medlem Representantskapet for Dagen A/S 1982-1986
  • Medlem Styret for Kreditkassen, avdeling Hordaland 1988-1991
  • Medlem Distriktsrådet for Fokus Bank 2000-2001
  • Leder Styret i Hammerfest Næring & Energi 2003-2005