Mauritzen, Sverre

Mauritzen, Sverre (1943-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1989-1993
Ansiennitet:
11 år, 336 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.10.1943 i Stavanger, Rogaland
  • Sønn av fabrikkeier Svend Mauritzen (1905-1978) og husmor Hildur Hellstrøm (1908-2003)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Rogaland, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 12 for Rogaland, 1989 - 1993, H.

Vararepresentasjoner

  • Uttreden 01.09.1993-30.09.1993, Olaf Aurdal møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 31.08.1993
    Nestleder, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 31.08.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Personlig varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 16.12.1985 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1986 -

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 01.09.1993
    Varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 24.11.1989 - 31.08.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realartium ved St.Svithun Gymnas, Stavanger 1962
  • Privatist ved Stavanger Handelsgymnas 1963
  • Siviløkonom NHH 1967

Yrke

  • Seksjonssjef i Rieber & Søn Plastic-Industri A/S, Bergen 1967-1971
  • Disponent i S. Mauritzens Sønner A/S, Stavanger 1971-1984
  • Foreleser og sensor i markedsøkonomiske fag ved Rogaland distriktshøyskole 1971-1977
  • Hotelleier Hotel Mundal, Fjærland 1992-2008
  • Ambassaderåd, spesialutsending for kommunale og regionale spørsmål ved Norges delegasjon til EU, Brüssel 1993-1996
  • Generalsekretær, Nordsjøsekretariatet, Stavanger 1996-1997
  • Sekretariatsleder, Samarbeidsrådet for Vest- og Sørlandet (SAVOS), Stavanger 1997-2003
  • Spesialrådgiver for internasjonale saker, Vestlandsrådet, Stavanger 2004-2007
  • Pensjonist fra 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Stavanger bystyre 1971-1975
  • Medlem Stavanger formannskap 1975-1979, 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Rogaland 1979-1983, medlem 2011-2015

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for Lyse kraftverk 1976-1981
  • Medlem Styret for Elev- og Studentsamskipnaden i Rogaland 1976-1982
  • Medlem Styret for Stavanger Boligbyggelag 1976-1981
  • Medlem Styret for Maudal kraftverk 1976-1981
  • Formann Administrasjonsutvalget, Stavanger 1976-1981
  • Medlem Lysverksdireksjonen, Stavanger 1976-1981
  • Medlem Bygningsrådet, Stavanger 1980-1981
  • Medlem Elkraftutvalget, Rogaland 1980-1981
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1990-1992
  • Medlem Steering Committee Interreg North Sea Programme 1997-2007
  • Varamedlem Styret for Rogaland Kunstmuseum 1999-2004
  • Medlem Kontaktgruppen for Europapolitisk Forum 2002-2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Stavanger Unge Høyre 1958-1961
  • Medlem Stavanger Høyres hovedstyre 1973-1993
  • Medlem Rogaland Høyres fylkesstyre 1973-1993, fra 2010
  • Formann Stavanger Høyre 1973-1975
  • Viseformann Rogaland Høyre 1976-1977, formann 1977-1981
  • Medlem Høyres sentralstyre 1977-1981
  • Medlem Høyres kommunalutvalg 1981-1984, formann 1984-1992
  • Medlem Høyres miljøpolitiske utvalg 1988-1989
  • Leder Rogaland Senior Høyre fra 2010
  • 2. nestleder Senior Høyres Landsforbund fra 2013

Andre administrative verv

  • Medlem Hovedstyret i Rogalandsbanken A/S 1977-1981, formann 1981-1986, medlem 1986-1991
  • Medlem Styret for Gann-Graveren A/S, Sandnes 1978-1990
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Det Stavangerske Dampskipsselskab, Stavanger 1980-1993
  • Medlem Representantskapet for KNA-hotellet, Stavanger 1980-1990
  • Varamedlem Styret for Ellen og Axel Lunds stiftelse (Sola Strandhotell) 1996-2012, medlem fra 2012
  • Medlem Styret for Asplan-Viak Stavanger 1998-2005
  • Formann Styret for Hotel Mundal A/S 2006-2008