Aasland, Terje

Aasland, Terje (1965-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant
for Telemark 2013-2017
Første nestleder:
Energi- og miljøkomiteen
Ansiennitet:
9 år, 207 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 15.02.1965 i Skien, Telemark
  • Sønn av sveiser Anders Aasland (1942-) og Torhild Eriksen (1947-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Telemark, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder, Næringskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Første nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Vara innpisker Lagtinget, Arbeiderpartiet, 01.10.2006 - 30.09.2009
    Vara innpisker Lagtinget, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 30.09.2006

    2009-2013

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kongerød barneskole 1972-1978
  • Lunde ungdomsskole 1978-1981
  • Klosterskogen videregående skole, elektro 1981-1983
  • Klosterskogen videregående skole, VK-energimontør 1983-1984

Lærlingepraksis

  • Lærling Skiensfjordens Kommunale Kraftselskap 1984-1986

Fagbrev

  • Fagbrev energimontør 1986

Yrke

  • Skiensfjordens Kommunale Kraftselskap 1982-1994
  • Norsk Elektriker- og kraftstasjonsforbund 1994-1999
  • EL & IT-Forbundet 1999-2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Skien bystyre 1991-1995
  • Medlem Skien formannskap 1995-1999, 1999-2003

Offentlige verv

  • Medlem Hovedutvalget for kultur og undervisning, Skien 1991-2003, leder 1995-1999

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Skien Ap 1993-1995, leder 1995-2000
  • Nestleder Telemark Ap 1998-2000, leder fra 2006
  • Medlem Arbeiderpartiets landsstyre 1998-2000, fra 2006
  • Medlem Arbeiderpartiets sentralstyre 2011

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norsk Elektriker- og kraftstasjonsforbunds landsstyre 1997-1999
  • Nestleder LO Grenland fra 2001