Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Delegasjonen planlegger å gjennomføre to delegasjonsreiser i løpet av det neste året.
Den 10. arktiske parlamentarikerkonferansen arrangeres i Akureyri, Island den 5.–7. september 2012. Hovedtema på konferansen forventes å bli:
Fremtidens arktiske samarbeid.
Forretningsmuligheter i Arktis
Levevilkår for menneskene i Arktis.
Stortingets delegasjon representerer Stortinget på konferansen.
Som leder av Den arktiske parlamentarikerkomiteen vil delegasjonsleder Morten Høglund prioritere kontakt med formannskapet i Arktisk råd, samt å opprette kontakter med land som er observatører eller kandidater til å få observatørstatus i det arktiske samarbeidet. Høglund vil også ha separate møter med medlemmer av det arktiske parlamentarikersamarbeidet, og fortsatt ha tett kontakt med Europaparlamentet i arktiske saker.
Delegasjonen vil fremdeles delta aktivt på møter og seminarer hvor arktiske spørsmål diskuteres, og ha tett kontakt med relevante aktører og samarbeidspartnere for å forme fremtidens arktiske politikk.