Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

5.3 Kap. 1301 Forskning og utvikling

(i 1 000 kroner)

Kap.

Vedtatt budsjett 1999

St.prp. nr. 1 (1999-2000)

Pst. endring 1999/2000

1301

101 400

103 800

2,4

Via forskningskapitlet er det et mål å styrke kunnskapsgrunnlaget innenfor transport og telekommunikasjonsforskning. Det er videre viktig å gi trafikksikkerhetsarbeidet høy prioritet, og å støtte opp om rasjonelle og miljøvennlige transportløsninger.

Departementets forskningskapittel er noe styrket, spesielt med tanke på økt innsats innenfor telekommunikasjonsforskning.

Samferdselsdepartementet har i sitt bevilgningsforslag gitt økt prioritet til langsiktig forskning og kunnskapsoppbygging.

På post 21 Utredninger vedrørende miljø, trafikksikkerhet m.v. foreslås det bevilget 13,2 mill. kroner. For 1999 ble det bevilget 12,8 mill. kroner. Midlene vil bli brukt til generell forsknings- og utredningsvirksomhet.

Det foreslås bevilget 61,7 mill. kroner over post 50 Samferdselsforskning for 2000, hvilket innebærer en økning på 8,5 mill. kroner i forhold til vedtatt budsjett 1999. Bevilgningen over posten vil i hovedsak bli brukt til å videreføre støtte til ulike forskningsprogrammer under Norges forskningsråd, og dessuten er det lagt opp til å øke basisfinansieringen av Transportøkonomisk institutt. Bevilgningen vil fordeles mellom transportforskning og telekommunikasjonsforskning, med henholdsvis 20,7 mill. kroner og 41 mill. kroner.

Tilskudd til forsøk med alternative drivstoff m.v. og tilskudd til utvikling av rasjonell og miljøvennlig transport over post 70 vil bli videreført i 2000 med en foreslått bevilgning på til sammen 28,9 mill. kroner. For 1999 ble det opprinnelig bevilget 35,4 mill. kroner over denne posten, senere redusert til 25,4 mill. kroner, jf. Innst. S. nr. 236 (1998-1999). Departementet vil i 2000 prioritere prosjekter som kan bidra til ny kunnskap om kollektivtiltak i storbyområder.

Når det gjelder tiltak spesielt rettet mot å bedre forholdene for funksjonshemmede, skal samferdselsetatene ta hensyn til funksjonshemmedes behov både ved planlegging av investeringer i ny infrastruktur og i forbindelse med drift og vedlikehold av eksisterende infrastruktur, der dette er relevant.

Over Samferdselsdepartementets budsjett, kap. 1301, post 70, kan fylkeskommunene søke om midler til tilrettelegging av kollektivtransport for funksjonshemmede. Denne satsningen vil fortsette i kommende budsjettår.

Komiteens flertall, alle unntatt medlemmene fra Fremskrittspartiet, slutter seg til forslaget til bevilgning. Flertallet har merket seg at det legges opp til noe økning av midlene til forskning og utvikling.

Flertallet mener det er behov for en sterkere satsing på forskning innen informasjons- og kommunikasjonteknologi (IKT) i årene framover. Dette er område som får en stadig større betydning for sysselsetting og verdiskapning. Det krever en målrettet satsing på IKT-relatert forskning. Dette er en forutsetning for å kunne tilby og ta i bruk nye teknologiske løsninger som avgjørende for den fremtidige verdiskapning og sysselsetting. Det er derfor viktig at satsingen på IKT-forskning styrkes.

Komiteens medlemmer fra Fremskrittspartiet mener bevilgningene til utredninger og rapporter er blitt altfor omfattende. Norsk samferdselspolitisk hverdag er ikke preget av manglende kunnskap, kompetanse og teknikk, men av mangel på ressurser til å bygge ut moderne samferdselsanlegg.

Disse medlemmer er skeptiske til mange av de forsøkene som finansieres gjennom tilskuddsordningen til miljøvennlig transport. Målene er uklart definert, og virkningene av tiltakene har så langt uteblitt. Disse medlemmer foreslår derfor 44 mill. kroner mindre enn forslaget i St.prp. nr. 1 (1999-2000).