Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Til Stortinget.
Stortingsrepresentant Jan Simonsen har den 5. september d.å. fremsatt følgende forslag:
« Stortinget ber Regjeringen fremme de nødvendige lovendringsforslagene som medfører at minimumsstraffen for forsettlige og overlagte drap økes til 8 år, og maksimumsstraffen for forsettlig drap økes til 18 år. »
I begrunnelsen for forslaget vises det til at forsettlige drap etter dagens regler kan straffes med fengsel fra 6 til 15 år, mens overlagte drap kan straffes med fengsel inntil 21 år. Vanlig praksis de siste årene har vært at forsettlige drap straffes med 7 til 8 års fengsel. Forslagsstiller mener at dette straffenivået er uakseptabelt lavt. Det virker ikke generalpreventivt og står heller ikke i rimelig samsvar med straffene for andre typer forbrytelser.
Antall forsettlige drap har økt sterkt de siste årene. Forslagsstiller foreslår å redusere forskjellen i straffeutmålingen mellom forsettlige drap og overlagte drap ved at maksimumsstraffen for forsettlige drap økes til 18 år. Samtidig foreslås det en minimumsstraff for drap på 8 år i stedet for 6 år som i dag.