Artikkel 47 i samarbeidsavtalen av 23. mars
1962 mellom Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige lyder:
"Rådet består av 87 valgte
medlemmer, regjeringsrepresentanter og representanter
for Færøyenes og Grønlands landsstyrer
og Ålands landskapsstyrelse.
Av medlemmene velger Danmarks folketing 16,
Finlands riksdag 18, Islands allting 7, Norges storting og Sveriges
riksdag hver 20 samt Færøyenes lagting og Grønlands
og Ålands landsting hver 2. Videre velger hver forsamling
et tilsvarende antall suppleanter.
Valg av medlemmer og suppleanter foretas årlig
og gjelder for tiden inntil neste valg. Ved valgene skal forskjellige
politiske meningsretninger gis representasjon i rådet.
Bare medlemmer av den forsamling som har foretatt valget kan være
valgt medlem eller suppleant i rådet.
Regjeringene, landsstyrene og landskapsstyrelsen utpeker
blant sine medlemmer det antall representanter som de ønsker."
Forrige valg til rådet ble foretatt
av Stortinget 26. oktober 2001, jf. Innst. S. nr. 4 (2001-2002),
og sammensetningen er følgende:
Medlemmer: Berit Brørby, Jens Stoltenberg,
Aud Gaundal, Asmund Kristoffersen, Britt Hildeng, Anne Berit Andersen,
Julie Christiansen, Trond Helleland, Oddvard Nilsen, Raymond Robertsen,
John I. Alvheim, Øyvind Korsberg, Thore A. Nistad, Inge
Ryan, May Hansen, Lena Jensen, May-Helen Molvær Grimstad,
Jan Sahl, Arne Lyngstad, Odd Roger Enoksen
Varamedlemmer: For 1-5: 1. Bendiks H. Arnesen. 2.
Signe Øye. 3. Anne Helen Rui. 4. Sigrun Eng. 5. Leif Lund.
For 6-10: 1. Inge Lønning. 2. Elisabeth
Røbekk Nørve. 3. Bent Høie. 4. Kari Lise
Holmberg. 5. Sverre J. Hoddevik.
For 11-13: 1. Christopher Stensaker. 2. Karin
S. Woldseth. 3. Henrik Rød.
For 14-16: 1. Geir-Ketil Hansen. 2. Ingvild
Vaggen Malvik. 3. Sigbjørn Molvik.
For 17-19: 1. Jon Lilletun. 2. Anita Apelthun
Sæle. 3. Åse Gunhild Woie Duesund.
For 20: Ola D. Gløtvold.
Under henvisning til foranstående innstiller
valgkomiteen til Stortinget å gjøre
følgende
vedtak:
Som medlemmer og varamedlemmer til Nordisk Råd velges
for ett år:
Medlemmer:
1. Berit Brørby
2. Jens Stoltenberg
3. Aud Gaundal
4. Asmund Kristoffersen
5. Britt Hildeng
6. Anne Berit Andersen
7. Elisabeth Røbekk
Nørve
8. Trond Helleland
9. Inge Lønning
10. Raymond Robertsen
11. John I. Alvheim
12. Øyvind Korsberg
13. Thore A. Nistad
14. Inge Ryan
15. May Hansen
16. Lena Jensen
17. May-Helen Molvær
Grimstad
18. Jan Sahl
19. Arne Lyngstad
20. Rune J. Skjælaaen
Varamedlemmer:
For nr. 1-5:
1. Bendiks H. Arnesen
2. Signe Øye
3. Anne Helen Rui
4. Sigrun Eng
5. Leif Lund
For nr. 6-10:
1. Oddvard Nilsen
2. Heidi Larssen
3. Åge Konradsen
4. Kari Lise Holmberg
5. Sverre J. Hoddevik
For nr. 11-13:
1. Christopher Stensaker
2. Karin S. Woldseth
3. Henrik Rød
For nr. 14-16:
1. Geir-Ketil Hansen
2. Ingvild Vaggen Malvik
3. Sigbjørn Molvik
For nr. 17-19:
1. Jon Lilletun
2. Anita Apelthun Sæle
3. Åse Gunhild
Woie Duesund
For nr. 20:
Magnhild Meltveit Kleppa
Oslo, i valgkomiteen, den 15. oktober 2002
Jørgen Kosmo
leder |
Karin S. Woldseth
sekretær |