Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Komiteens flertall, medlemmene fra Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig Folkeparti og Venstre, mener at det er behov for økt kunnskap og tverrfaglig kompetanse innenfor muskel- og skjelettlidelser og psykiske lidelser. Flertallet mener det ersærlig viktig å styrke innsatsen knyttet til de store folkehelseutfordringene. Muskel- og skjelettlidelser beslaglegger sammen med psykiske lidelser flest sengeplasser og er hovedårsaker til et stort sykefravær og uførhet. Samlet «koster» disse lidelsene samfunnet 70 mrd. kroner årlig. Bedre folkehelse og bedre forebygging kan på sikt redusere disse kostnadene betydelig og frigjøre midler som kan brukes til andre gode formål. Flertallet viser til at det er behov for mer spesialkompetanse på muskel- og skjelettlidelser og kompetanse på å jobbe tverrfaglig, siden disse lidelsene rammer så store deler av befolkningen.
Flertallet merker seg at Stortinget flere ganger har gått inn for å etablere en norsk kiropraktorutdanning. I tråd med at kiropraktorer og manuellterapeuter har fått en såkalt «portvokterfunksjon» i norsk helsevesen, vil flertallet råde regjeringen til å legge til rette for utdanning også av kiropraktorer i Norge og i tråd med dette styrke den forskningsbaserte kompetansen som grunnlag for en slik utdanning.
Flertallet viser til budsjettforliket av 21. november 2014 der det er enighet om en økning på 10 mill. kroner til forskning på muskel- og skjelettlidelser, samt psykiske lidelser.
Flertallet viser for øvrig til at det i budsjettforliket ble lagt inn et ytterligere driftskutt for en rekke virksomheter på 0,1 prosent i tillegg til regjeringens opprinnelige forslag om driftskutt på 0,5 prosent som en del av regjeringens avbyråkratiserings- og effektivitetsreform.
Flertallet foreslår på denne bakgrunn at kap. 732 post 78 økes med netto 8,917 mill. kroner og bevilges med 1,124 327 mrd. kroner.
Komiteens medlemmer fra Arbeiderpartiet viser til omtale i innledende merknader i denne innstillingen og til Arbeiderpartiets alternative statsbudsjett for 2015, hvor det foreslås et løft på 100 mill. kroner til medisinsk forskning. Disse medlemmer viser følgelig til at Arbeiderpartiets alternative statsbudsjett for 2015 ville medført at kap. 732 Regionale helseforetak, post 78 Forskning og nasjonale kompetansetjenester styrkes med 100 mill. kroner.
Disse medlemmer mener at det innenfor forslaget om 100 mill. kroner bør settes av særskilte midler til økt forskning på muskel- og skjelettlidelser.