Til representanter og vararepresentanter i stortingsperioden 1997/98-2000/01 var valgt følgende:
AUST-AGDER
4 distriktsrepresentanter:
1. Gunnar Halvorsen, (A), Åmli
2. Åse Gunhild Woie Duesund, (KrF), Grimstad
3. Torbjørn Andersen, (Frp), Froland
4. Liv Marit Moland, (A), Arendal
Vararepresentanter:
For representant nr. 1 og 4:
1. May Britt Lunde, Tvedestrand
2. Freddy de Ruiter, Arendal
3. Theis Salvesen, Valle
4. Solveig Varnes Solbakken, Lillesand
5. Arild Kjempekjenn, Arendal
For representant nr. 2:
1. Alf-Eivind Ljøstad, Arendal
2. Jon Olav Strand, Risør
3. Brynjulf Aagesen, Iveland
4. Ingvild Gjerstad, Arendal
For representant nr. 3:
1. Walther M Hansen, Grimstad
2. Laila Karin Tjønnvåg, Arendal
3. Ole Tinghaug, Arendal
4. Ingeborg Lovise Raudsandmoen, Vegårshei
VEST-AGDER
5 distriktsrepresentanter:
1. Jon Lilletun, (KrF), Kristiansand
2. Aud Blattmann, (A), Kristiansand
3. Vidar Kleppe, (Frp), Kristiansand
4. Ansgar Gabrielsen, (H), Lindesnes
5. Anne Brit Stråtveit, (KrF), Lyngdal
Vararepresentanter:
For representant nr. 1 og 5:
1. Dagrun Pedersen, Kristiansand
2. Sigmund Kroslid, Flekkefjord
3. Thore Westermoen, Mandal
4. Reidun Bakken, Audnedal
5. Finn Ragnar Kydland, Farsund
For representant nr. 2:
1. Rolf Terje Klungland, Kvinesdal
2. Bjørn Robstad, Vennesla
3. Torbjørg Mydland, Flekkefjord
4. Frode Valla, Farsund
For representant nr. 3:
1. Odd Djøseland, Farsund
2. Kari Berthelsen, Søgne
3. Line V. Skuterud, Vennesla
4. Kaare Hjorth, Mandal
For representant nr. 4:
1. Anne Berit Andersen, Søgne
2. Bjørg Wallevik, Kristiansand
3. Ove Rullestad, Farsund
4. Kirsten Huser Leschbrandt, Mandal
AKERSHUS
12 distriktsrepresentanter:
2 utjevningsrepresentanter:*
1. Anneliese Dørum, (A), Ullensaker
2. Jan Petersen, (H), Oppegård
3. Fridtjof Frank Gundersen, (Frp), Bærum
4. Vidar Bjørnstad, (A), Bærum
5. Sonja Irene Sjøli, (H), Eidsvoll
6. Kjell Engebretsen, (A), Frogn
7. Valgerd Svarstad Haugland, (KrF), Asker
8. Ursula Evje, (Frp), Skedsmo
9. Grethe Fossli, (A), Asker
10. Jan Tore Sanner, (H), Bærum
11. Rolf Reikvam, (SV), Sørum
12. Sverre Myrli, (A), Nes
13. Terje Johansen, (V), Frogn*
14. Anne Enger Lahnstein, (Sp), Oslo*
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 4, 6, 9 og 12:
1. Rikke Lind, Nesodden
2. Åge Tovan, Lørenskog
3. Anita Orlund, Skedsmo
4. Lars Rovik Ødegård, Nannestad
5. Anne Therese Gullberg, Bærum
6. Kjell Øvergård, Enebakk
7. Vibeke Dalen, Bærum
8. Egil Johansson, Nittedal
For representant nr. 2, 5 og 10:
1. Julie Christiansen, Oppegård
2. Margaritha Rambøl, Rælingen
3. Ole Kristian Udnes, Bærum
4. Marianne Hagen, Asker
5. André Dahl, Rælingen
6. Arild Gjervan, Nesodden
For representant nr. 3 og 8:
1. André Kvakkestad, Ski
2. Helge Høva, Bærum
3. Finn Terje Tønnessen, Eidsvoll
4. Gro Knudsen, Asker
5. Ronny Røste, Fet
For representant nr. 7:
1. Einar Holstad, Enebakk
2. Tore Christiansen, Bærum
3. Eldbjørg Ingeborgrud Lundby, Hurdal
4. Svein Konstali, Lørenskog
For representant nr. 11:
1. Vedis Vik, Rælingen
2. Øivind Skjerve, Bærum
3. Magnhild Reisæter, Ås
4. Amir Keyani, Rælingen
For representant nr. 13:
1. Borghild Tenden, Bærum
2. Jan Martin Vevatne, Asker
3. Bente Nygård, Nannestad
4. Pål Graff, Bærum
For representant nr. 14:
1. Tron Erik Hovind, Ullensaker
2. Else Marie Stuenæs, Bærum
3. Dagfinn Sundsbø, Fet
4. Inger Randem, Vestby
BUSKERUD
7 distriktsrepresentanter:
1. Thorbjørn Jagland, (A), Lier
2. Kirsti Kolle Grøndahl, (A), Røyken
3. Ulf Erik Knudsen, (Frp), Drammen
4. Trond Helleland, (H), Drammen
5. Erik Dalheim, (A), Drammen
6. Finn Kristian Marthinsen, (KrF), Drammen
Sigrun Eng, (A), Gol
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 2, 5 og 7:
1. Frank Willy Larsen, Ringerike
2. Gerd Johnsen, Modum
3. Kadafi Zaman, Lier
4. Tore Brokke, Kongsberg
5. Aud Watnebryn, Drammen
6. Ingebjørg Ulbaasen, Nore og Uvdal
7. Bent Inge Bye, Nedre Eiker
For representant nr. 3:
1. Brit Strandrud, Kongsberg
2. Knut Gjerde, Nedre Eiker
3. Tom Erik Hauger, Røyken
4. John Arntsen, Hurum
For representant nr. 4:
1. Hallgrim Berg, Ål
2. Beate Heieren Hundhammer, Ringerike
3. Anders B. Werp, Øvre Eiker
4. Mette Lund Stake, Røyken
For representant nr. 6:
1. Unni Hennum Lie, Lier
2. Tore Arnegard, Ål
3. Henny Bjerkedok, Øvre Eiker
4. Paul Oddvar Liseth, Hole
FINNMARK
4 distriktsrepresentanter:
1. Karl Eirik Schjøtt-Pedersen, (A), Vardø
2. Mimmi Bæivi, (A), Hammerfest
3. Olav Gunnar Ballo, (SV), Alta
4. Randi Karlstrøm, (KrF), Alta
Vararepresentanter:
For representant nr. 1 og 2:
1. Einar Johansen, Vadsø
2. Inger Lise Balandin, Alta
3. Roger Skarvik, Alta
4. Linda Beate Randal, Sør-Varanger
5. Kjell H. Sæther, Karasjohka-Karasjok
For representant nr. 3:
1. Kirsti Saxi, Vadsø
2. Kristian Wengen, Vadsø
3. Kari Moan, Unjargga-Nesseby
4. Gudmunn Vevang, Lebesby
For representant nr. 4:
1. Kåre Harila, Vadsø
2. Merethe Skarhol Gran, Porsanger
3. Karen Marie Eira Buljo, Guovdageaidnu-Kautokeino
4. Solfrid Ballo, Vadsø
HEDMARK
8 distriktsrepresentanter:
1 utjevningsrepresentant:*
1. Sylvia Kristin Brustad, (A), Engerdal
2. Einar Olav Skogholt, (A), Nord-Odal
3. Eirin Faldet, (A), Stange
4. Ola D Gløtvold, (Sp), Engerdal
5. Per Roar Bredvold, (Frp), Åsnes
6. Grethe G Fossum, (A), Grue
7. Åse Wisløff Nilssen, (KrF), Kongsvinger
8. Bjørn Hernæs, (H), Sør-Odal
9. Karin Andersen, (SV), Kongsvinger*
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 2, 3 og 6:
1. Erling Brandsnes, Folldal
2. Nils Amund Røhne, Stange
3. Anne Christel Johnsgaard, Tolga
4. Thor Lillehovde, Ringsaker
5. Knut Storberget, Elverum
6. Anita Midtskogen, Hamar
7. Njål Slettemark Føsker, Nord-Odal
For representant nr. 4:
1. Ida Marie Løvlien, Hamar
2. Hanne Varhaug Søberg, Løten
3. Per Hvamstad, Alvdal
4. Åse Grønlien Østmoe, Åmot
For representant nr. 5:
1. Sondre Nordjordet, Elverum
2. Tom Ove Forkerud, Eidskog
3. Aud Irene Linnes, Kongsvinger
4. Mai Britt Olsen, Elverum
For representant nr. 7:
1. Olav Teppen, Trysil
2. Knut Nysæther, Stange
3. Eva Ormåsen, Ringsaker
4. Arne Dagfinn Øynes, Alvdal
For representant nr. 8:
1. Magnhild Afseth Olrud, Ringsaker
2. Thomas Smedsrud, Hamar
3. Leif Gjessing, Engerdal
4. Kari Gløersen, Eidskog
For representant nr. 9:
1. Helge Bjørnsen, Stange
2. Marit Nyhuus, Trysil
3. Christoffer Horsfjord Nilsen, Hamar
4. Per Norheim, Nord-Odal
HORDALAND
15 distriktsrepresentanter:
1 utjevningsrepresentant:*
1. Grete Knudsen, (A), Bergen
2. Are Næss, (KrF), Samnanger
3. Hans J Røsjorde, (Frp), Stord
4. Ranveig Frøiland, (A), Fjell
5. Oddvard Nilsen, (H), Askøy
6. Olav Akselsen, (A), Stord
7. Anita Apelthun Sæle, (KrF), Fjell
8. Terje Knudsen, (Frp), Bergen
9. Lars Sponheim, (V), Ulvik
10. Erna Solberg, (H), Bergen
11. John Dale, (Sp), Vaksdal
12. Leif Lund, (A), Bergen
13. Ågot Valle, (SV), Bergen
14. Rita Tveiten, (A), Osterøy
15. Ingebrigt S Sørfonn, (KrF), Fitjar
16. May Britt Vihovde, (V), Sveio*
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 4, 6, 12 og 14:
1. Gard Folkvord, Odda
2. Sigurd Klyve Grytten, Bergen
3. Kari Manger, Askøy
4. Magnus Skåden, Sveio
5. Liv Margrete Dolve, Bergen
6. Åse V. Sælensminde, Os
7. Liv Oda Dale, Masfjorden
8. Eilert Jan Lohne, Bergen
For representant nr. 2, 7 og 15:
1. Kurt-Arne Langeland, Fjell
2. Kari Sørheim, Masfjorden
3. Øystein Ådland, Kvam
4. Torill Selsvold Nyborg, Fjell
5. Knut Arild Hareide, Bømlo
6. Helen Fløisand, Bergen
For representant nr. 3 og 8:
1. Terje Søviknes, Os
2. Inger-Marie Ytterhorn, Bergen
3. Gjermund Hagesæter, Lindås
4. Gunnar Bakke, Bergen
5. Sigrun Sangolt Natås, Sund
For representant nr. 5 og 10:
1. Lars Arne Ryssdal, Bergen
2. Øyvind Halleraker, Bømlo
3. Ina Utne, Ullensvang
4. Torbjørn Hansen, Kvam
5. Torill B. Høyland, Lindås
For representant nr. 9 og 16:
1. Harald Hove, Bergen
2. Thorbjørn Merkesdal, Bergen
3. Gunn-Vivian Eide, Bergen
4. Kari Bakke Nævdal, Lindås
5. Oscar Eide, Askøy
For representant nr. 11:
1. Bjørg Hope Galtung, Jondal
2. Magnar Lussand, Granvin
3. Monika Soltveit, Radøy
4. Marie Førde, Bergen
For representant nr. 13:
1. Eirik Langeland Fjeld, Bergen
2. Sigrunn Heen, Kvinnherad
3. Bjørn Lothe, Ullensvang
4. Arna Vik Misje, Stord
MØRE OG ROMSDAL
10 distriktsrepresentanter:
1. Laila Kaland, (A), Sykkylven
2. Kjell Magne Bondevik, (KrF), Molde
3. Lodve Solholm, (Frp), Ørskog
4. Asmund Kristoffersen, (A), Tingvoll
5. Petter Løvik, (H), Volda
6. May-Helen Molvær Grimstad, (KrF), Sula
7. Gudmund Restad, (Sp), Smøla
8. Karita Bekkemellem Orheim, (A), Molde
9. Leif Helge Kongshaug, (V), Averøy
10. Harald Tom Nesvik, (Frp), Ålesund
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 4 og 8:
1. Ottar Kaldhol, Ulstein
2. Kjell Terje Fevåg, Kristiansund
3. Grethe Westergaard Bjørlo, Ålesund
4. Jan Edvin Silseth, Sunndal
5. Bernhard Riksfjord, Aukra
6. Gudny Fagerhol, Ørsta
For representant nr. 2 og 6:
1. Modulf Aukan, Tustna
2. Anne Lise Lunde, Stranda
3. Svein Atle Roseth, Nesset
4. Reidun Vigestad Berge, Ørsta
5. Magnar Heggernes, Vanylven
For representant nr. 3 og 10:
1. Gerd Sigrun Fladset, Averøy
2. Arve Hans Otterlei, Fræna
3. Jan Steinar Engeli Johansen, Averøy
4. Oskar Jarle Grimstad, Hareid
5. Gustav Robert Hareide, Ålesund
For representant nr. 5:
1. Dagfinn Helge Ripnes, Kristiansund
2. Elisabeth Røbekk Nørve, Ålesund
3. Lars Ramstad, Rauma
4. Marianne Hofseth, Ålesund
For representant nr. 7:
1. Jørgen Holte, Volda
2. Eli Sollied Øveraas, Vestnes
3. Per Ivar Lied, Stranda
4. Else Kirsten Brandvoll Andresen, Surnadal
For representant nr. 9:
1. Aud Folkestad, Stranda
2. Sylvia I Hammersvik, Molde
3. Arne Birger Tunheim, Giske
4. Iver Gunnar Nordseth, Smøla
NORDLAND
12 distriktsrepresentanter:
1. Hill-Marta Solberg, (A), Sortland
2. Gunnar Breimo, (A), Alstahaug
3. Jan Martin Sahl, (KrF), Vestvågøy
4. Kenneth Svendsen, (Frp), Fauske
5. Odd Roger Enoksen, (Sp), Andøy
6. Torny Pedersen, (A), Fauske
7. Ivar Kristiansen, (H), Bodø
8. Inge Myrvoll, (SV), Rana
9. Odd Eriksen, (A), Vefsn
10. Steinar Bastesen, (TF), Brønnøy
11. Kari Økland, (KrF), Hemnes
12. Tomas Norvoll, (A), Andøy
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 2, 6, 9 og 12:
1. Bjørnar Olsen, Evenes
2. Kari Brudevoll, Rana
3. Fritz Martin Nilsen, Flakstad
4. Margareth Grovassbakk, Gildeskål
5. Lisbeth Berg-Hansen, Bindal
6. Arne Gjertin Larsen, Beiarn
7. Inger Johanne Kristiansen, Ballangen
8. Ørnulf Skjæran, Hemnes
For representant nr. 3 og 11:
1. Oddbjørn Julius Stein Hanssen, Bodø
2. Britt-Hege Solheim, Øksnes
3. Ronald Hallgrim Peter Nielsen, Sømna
4. Solbjørg Nystad, Narvik
5. Torger Johannes Nilsen, Vefsn
For representant nr. 4:
1. Hanne Dyveke Søttar Hagen, Rana
2. Karstein Jan Harold Hansen, Alstahaug
3. Øystein Gudbrandsen Wik, Bodø
4. Dagfinn Olsen, Lødingen
For representant nr. 5:
1. Inga Kvalbukt, Hemnes
2. Jon Tørset, Bodø
3. Harald Eilif Hansen, Vågan
4. Inger Lise S. Sæter, Brønnøy
For representant nr. 7:
1. Søren Fredrik Voie, Vestvågøy
2. Anne Britt Norø, Brønnøy
3. Thomas Reppe Wetting, Bodø
4. Inger Johanne Drevvatn, Hemnes
For representant nr. 8:
1. Lisbeth Holand, Brønnøy
2. Endre Lund Eriksen, Bodø
3. Iris Heidi Bartholsen, Narvik
4. Finn Sture Hultgren, Hadsel
For representant nr. 10:
1. Arvid Falch, Øksnes
2. Karl Normann Meløysund, Meløy
3. Benn Mikalsen, Vågan
4. Mildrid Marie Olsen, Moskenes
OPPLAND
7 distriktsrepresentanter:
1. Haakon Blankenborg, (A), Lørenskog
2. Berit Brørby Larsen, (A), Jevnaker
3. Marit Tingelstad, (Sp), Gran
4. Torstein Rudihagen, (A), Sør-Fron
5. Rigmor Kofoed-Larsen, (KrF), Lillehammer
6. Thore Aksel Nistad, (Frp), Gjøvik
7. Reidun Gravdahl, (A), Vestre Toten
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 2, 4 og 7:
1. Kjell Ivar Fossnes, Nord-Aurdal
2. Gry Larsen, Jevnaker
3. Diann Marie Wallin, Gjøvik
4. Jarmund Øyen, Lom
5. Tor-Even Heltorp, Lillehammer
6. Ingfrid Moen, Øystre Slidre
7. Rigmor Aasrud Jahren, Gran
For representant nr. 3:
1. Terje Johnny Stenseng, Øystre Slidre
2. Ola Prestegarden, Øyer
3. Vanja Stenslie Krakk, Lunner
4. Kari Hølmo Holen, Vågå
For representant nr. 5:
1. Asmund Wold, Etnedal
2. Anne Elisabeth Heggehagen, Gausdal
3. Jorid Annie Sønstegaard, Gjøvik
4. Åshild Anmarkrud, Gran
For representant nr. 6:
1. Fredrik Färber, Vestre Toten
2. Lone Furuhaugen, Gausdal
3. Einar Ellefsrud, Gran
4. Rune Fadum, Lillehammer
OSLO
15 distriktsrepresentanter:
2 utjevningsrepresentanter:*
1. Jens Stoltenberg, (A), Oslo
2. Per-Kristian Foss, (H), Oslo
3. Carl I Hagen, (Frp), Oslo
4. Marit Nybakk, (A), Oslo
5. Kristin Krohn Devold, (H), Oslo
6. Bjørn Tore Godal, (A), Oslo
7. Kristin Halvorsen, (SV), Oslo
8. Dag Danielsen, (Frp), Oslo
9. Lars Rise, (KrF), Oslo
10. Britt Hildeng, (A), Oslo
11. Inge Lønning, (H), Oslo
12. Rune E Kristiansen, (A), Vestby
13. Siv Jensen, (Frp), Oslo
14. Annelise Høegh, (H), Oslo
15. Inger Lise Husøy, (A), Oslo
16. Odd Einar Dørum, (V), Oslo*
17. Erik Solheim, (SV), Oslo*
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 4, 6, 10, 12 og 15:
1. Anders Hornslien, Oslo
2. Siri Bjerke, Oslo
3. Shahbaz Tariq, Oslo
4. Kai Ekanger, Oslo
5. Dagny Gärtner Hovig, Oslo
6. Roy Gyberg, Oslo
7. Thorleif Holth, Oslo
8. Erna Ansnes, Oslo
9. Svein Erik Brodal, Oslo
For representant nr. 2, 5, 11 og 14:
1. Anders C Sjaastad, Oslo
2. Merete Agerbak-Jensen, Oslo
3. Frode Helgerud, Oslo
4. Aina G. Simonsen, Oslo
5. Hans R. Kjæstad, Oslo
6. Ingjerd Johnson, Oslo
7. Bjørn Johnny Skaar, Oslo
For representant nr. 3, 8 og 13:
1. Sissel Dagslet, Oslo
2. Bjørn Hansen, Oslo
3. Anniken K. Molland, Oslo
4. Tore Jan Øvsthun, Oslo
5. Hakon Lunde, Oslo
6. Anette Elseth, Oslo
For representant nr. 7 og 17:
1. Lisbet Rugtvedt, Oslo
2. Heikki Holmås, Oslo
3. Randi Røvik, Oslo
4. Alfredo Zamudio jr., Oslo
5. Marianne Borgen, Oslo
For representant nr. 9:
1. Ann Kathrine Tornås, Oslo
2. Anne Elisabeth Naper, Oslo
3. Robert Wright, Oslo
4. Arild Daleng, Oslo
For representant nr. 16:
1. Helene Falch Fladmark, Oslo
2. Berit Kvæven, Oslo
3. Hallvard Aamlid, Oslo
4. Leon Bodd, Oslo
ROGALAND
10 distriktsrepresentanter:
2 utjevningsrepresentanter:*
1. Tore Nordtun, (A), Stavanger
2. Einar Steensnæs, (KrF), Haugesund
3. Jan Simonsen, (Frp), Stavanger
4. Jan Johnsen, (H), Stavanger
5. Oddbjørg Ausdal Starrfelt, (A), Klepp
6. Hilde Frafjord Johnson, (KrF), Stavanger
7. Øyvind Vaksdal, (Frp), Karmøy
8. Jan Petter Rasmussen, (A), Eigersund
9. Magnhild Meltveit Kleppa, (Sp), Hjelmeland
10. Inger Stolt-Nielsen, (H), Haugesund
11. Gunnar Kvassheim, (V), Eigersund*
12. Halgeir H. Langeland, (SV), Stavanger*
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 5 og 8:
1. Helga Rullestad, Karmøy
2. Jone Einar Handeland, Stavanger
3. Karen Irene Stangeland, Sandnes
4. Jens Dybevik Knapstad, Sandnes
5. Inger Jo Haaland, Stavanger
6. Roy Høibo, Suldal
For representant nr. 2 og 6:
1. Olaf Gjedrem, Bjerkreim
2. Svein Helgesen, Rennesøy
3. Anne Sofie Berge, Sandnes
4. Aud Irene Bjørløw, Hå
5. Inge Mæstad, Oslo
For representant nr. 3 og 7:
1. Torill Haaland Horpestad, Sandnes
2. Odd Jostein Zazzera, Stavanger
3. Jostein Havnerås, Haugesund
4. Ola Ingvaldstad, Hjelmeland
5. Kjell Serigstad, Time
For representant nr. 4 og 10:
1. Bent Høie, Stavanger
2. Jostein W Rovik, Sandnes
3. Kirsten Nessler Seglem, Eigersund
4. Kurt Weltzien, Haugesund
5. Tove Helland Vea, Karmøy
For representant nr. 9:
1. Unn Aarrestad, Time
2. Endre Skjørestad, Sandnes
3. Kjell Netland, Karmøy
4. Magnhild Eia, Lund
For representant nr. 11:
1. Inger Eikesdal, Haugesund
2. Helge Solum Larsen, Stavanger
3. Kristin Bade Veire, Stavanger
4. Jarle Braut, Klepp
For representant nr. 12:
1. Ingrid Fiskaa, Time
2. Kari Oftedal Lima, Gjesdal
3. Kjell Jamne, Haugesund
4. Reidun Vevle, Sandnes
SOGN OG FJORDANE
5 distriktsrepresentanter:
1. Kjell Opseth, (A), Førde
2. Lars Gunnar Lie, (KrF), Førde
3. Jorunn Ringstad, (Sp), Askvoll
4. Astrid Marie Nistad, (A), Sogndal
5. Sverre Hoddevik, (H), Selje
Vararepresentanter:
For representant nr. 1 og 4:
1. Reidar Sandal, Flora
2. Marit Lefdal, Eid
3. Arild Ingar Lægreid, Årdal
4. Ingrid Heggø, Høyanger
5. Laila Schult, Vågsøy
For representant nr. 2:
1. Gunn Steinhovden, Flora
2. Erland Fagermoen, Balestrand
3. Gunn Helgesen, Selje
4. Svein Ottar Sandal, Gloppen
For representant nr. 3:
1. Håkon Giil, Hyllestad
2. Nils R Sandal, Gloppen
3. Jarle Skartun, Sogndal
4. Inger Jorun Årseth, Jølster
For representant nr. 5:
1. Mathias Råheim, Gaular
2. Siv Aase Eggen, Flora
3. Ove Grimstad, Sogndal
4. Kjell Erik Brekke, Førde
TELEMARK
6 distriktsrepresentanter:
1. Sigvald Oppebøen Hansen, (A), Nissedal
2. Gunn Olsen, (A), Kragerø
3. John Alvheim, (Frp), Notodden
4. Bror Yngve Rahm, (KrF), Siljan
5. Bent Hegna, (A), Porsgrunn
6. Ingvald Godal, (H), Vinje
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 2 og 5:
1. Marthe Scharning Lund, Skien
2. Turid Opedal, Tinn
3. Rolf Erling Andersen, Skien
4. Gunleik Hynne, Bø
5. Bjørg Kyrkjebø Staaland, Kviteseid
6. Jørund Ruud, Bamble
For representant nr. 3:
1. Thorleif Vikre, Porsgrunn
2. Nils-Olav Skilbred, Skien
3. Bård Hoksrud, Bamble
4. Unni Walaas, Porsgrunn
For representant nr. 4:
1. Vivian Knarvik Bugge, Tinn
2. Jens Arnfinn Brødsjømoen, Drangedal
3. Pauline Gundersen Nordbø, Nissedal
4. Bjarte Skoe Erikstein, Bø
For representant nr. 6:
1. Gunn Marit Helgesen, Porsgrunn
2. Kari Lise Holmberg, Skien
3. Håvard Haukvik, Sauherad
4. Kirsti Nyblin, Skien
TROMS
6 distriktsrepresentanter:
1. Bendiks Harald Arnesen, (A), Kvæfjord
2. Synnøve Konglevoll, (A), Tromsø
3. Ivar Østberg, (KrF), Harstad
4. Øyvind Korsberg, (Frp), Tromsø
5. Tor Nymo, (Sp), Målselv
6. Svein Ludvigsen, (H), Tromsø
Vararepresentanter:
For representant nr. 1 og 2:
1. Arne Bergland, Lenvik
2. Eva Jørstad, Kvænangen
3. Knut Werner Hansen, Karlsøy
4. Ellen Bergli, Tromsø
5. Kjell-Ivar Hansen, Harstad
For representant nr. 3:
1. Ruth Stenersen, Tromsø
2. Roy Waage, Skjervøy
3. Jan Solheim, Lenvik
4. Ragnhild Hellemo, Berg
For representant nr. 4:
1. Gunnar Molander, Harstad
2. Roar Raste, Karlsøy
3. Leif Arne Larsen, Balsfjord
4. Osvald Ludviksen, Harstad
For representant nr. 5:
1. Rita H Roaldsen, Gratangen
2. Kåre Ludvigsen, Tromsø
3. Ivar B. Prestbakmo, Salangen
4. Kristine Marthinsen, Lyngen
For representant nr. 6:
1. Elisabeth Aspaker, Harstad
2. Åge Konradsen, Lenvik
3. Ine Marie Eriksen, Tromsø
4. Frid Einarsdotter Fossbakk, Målselv
NORD-TRØNDELAG
6 distriktsrepresentanter:
1. Bjarne Håkon Hanssen, (A), Namsos
2. Johan J Jakobsen, (Sp), Namsos
3. Aud Gaundal, (A), Steinkjer
4. Arne Lyngstad, (KrF), Verdal
5. Jon Olav Alstad, (A), Stjørdal
6. Per Sandberg, (Frp), Levanger
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 3 og 5:
1. Karin Kjølmoen, Inderøy
2. Bernt Hågensen, Lierne
3. Solveig Åsgard Kleven, Vikna
4. Bjørn Iversen, Verdal
5. Elin Aune, Levanger
6. Svein Brækken, Meråker
For representant nr. 2:
1. Marit Arnstad, Stjørdal
2. Inge Bartnes, Steinkjer
3. Vigdis Hjulstad Belbo, Snåsa
4. Steinar Aspli, Nærøy
For representant nr. 4:
1. Astri Marie Wessel, Inderøy
2. Johannes Sandstad, Nærøy
3. Jostein Solberg, Steinkjer
For representant nr. 6:
1. Robert Eriksson, Verdal
2. Stein Borkmo, Namsos
3. Leif Hafstad, Steinkjer
4. Harald Holand, Vikna
SØR-TRØNDELAG
10 distriktsrepresentanter:
1. Gunhild Øyangen, (A), Agdenes
2. Trond Giske, (A), Trondheim
3. Børge Brende, (H), Trondheim
4. Christopher Stensaker, (Frp), Trondheim
5. Ola T Lånke, (KrF), Trondheim
6. Gunn Karin Gjul, (A), Ørland
7. Morten Lund, (Sp), Bjugn
8. Ola Røtvei, (A), Oppdal
9. Øystein Djupedal, (SV), Trondheim
10. Siri Frost Sterri, (H), Malvik
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 2, 6 og 8:
1. Tore Nordseth, Trondheim
2. Inga Balstad, Selbu
3. Joar Tapper Brobakk, Trondheim
4. Gunn Inger Løvseth, Melhus
5. Olav Huseby, Meldal
6. Astrid Rathe, Rissa
7. Knut Sundet, Åfjord
For representant nr. 3 og 10:
1. Michael Momyr, Åfjord
2. Anne Kathrine Slungård, Trondheim
3. Yngve Brox, Trondheim
4. Christian Christensen, Trondheim
5. Ingrid Herje, Hitra
For representant nr. 4:
1. Torgny Hagerup, Trondheim
2. Terje Lillemo, Klæbu
3. Svein H. Antonsen, Trondheim
4. Solfrid Nilsen, Trondheim
For representant nr. 5:
1. Borghild Winsnes Malum, Midtre Gauldal
2. Øyvind Håbrekke, Oslo
3. Liv Sandven Rødland, Trondheim
4. Svein Maalø, Rissa
For representant nr. 7:
1. Tove Kari Viken, Oppdal
2. Bjørg Bruset, Trondheim
3. Ole Herman Jørgensen, Malvik
4. Even Erlien, Røros
For representant nr. 9:
1. Heidi Larsen, Trondheim
2. Terje Christian Svendsen, Malvik
3. Eli Høsøien, Røros
4. Even Gran, Trondheim
VESTFOLD
7 distriktsrepresentanter:
1. Jørgen Kosmo, (A), Borre
2. Per Ove Width, (Frp), Tjøme
3. Ole Johs Brunæs, (H), Sandefjord
4. Anne Helen Rui, (A), Larvik
5. Elsa Skarbøvik, (KrF), Tønsberg
6. Dag Terje Andersen, (A), Lardal
7. Per Erik Monsen, (Frp), Sandefjord
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 4 og 6:
1. Karin Lian, Andebu
2. Trond Mathisen, Nøtterøy
3. Trine Gjersøe, Ramnes
4. Karl Einar Haslestad, Sande
5. Toril Abrahamsen, Sandefjord
6. Håkon Andersen, Sandefjord
For representant nr. 2 og 7:
1. Jan Th Langaard, Tønsberg
2. Anders Anundsen, Larvik
3. Kari Mo, Våle
4. Knut Anvik, Larvik
5. Knut Fredrik Firing, Nøtterøy
For representant nr. 3:
1. Ellen Gjerpe Hansen, Våle
2. Hans-Martin Jørgensen, Nøtterøy
3. Eva Døvle, Larvik
4. Sidsel Hansen, Sandefjord
For representant nr. 5:
1. Harald Solberg, Våle
2. Inger Marie Aurlien, Sandefjord
3. Helge Svendsen, Borre
4. Anne Liv Kaarstad Lie, Stokke
ØSTFOLD
8 distriktsrepresentanter:
1. Gunnar Skaug, (A), Moss
2. Ane Sofie Tømmerås, (A), Sarpsborg
3. Øystein Hedstrøm, (Frp), Rakkestad
4. Odd Holten, (KrF), Fredrikstad
5. Kjellaug Nakkim, (H), Moss
6. Tom Thoresen, (A), Fredrikstad
7. Signe Øye, (A), Hobøl
8. Jørn L Stang, (Frp), Sarpsborg
Vararepresentanter:
For representant nr. 1, 2, 6 og 7:
1. Morten Olsen, Halden
2. Wenja E Ringen, Fredrikstad
3. Bjørn Eriksen, Sarpsborg
4. Gunnel Edfeldt, Moss
5. Håvard Wennevold Osflaten, Spydeberg
6. Anne Mette Amundsen, Halden
7. Svein Erik Kristiansen, Fredrikstad
For representant nr. 3 og 8:
1. Roy Vidar Heia, Skiptvet
2. Hans E Nikolaisen, Halden
3. Øystein Solgaard, Fredrikstad
4. Grethe Aasgard, Askim
5. Henrik Rød, Halden
For representant nr. 4:
1. Inger Lise Brække, Halden
2. David Hansen, Halden
3. Olav Pedersen, Skiptvet
4. Inger Marit Sverresen, Sarpsborg
For representant nr. 5:
1. Ole Kristian Kjølholdt, Hvaler
2. Anne Grethe Erlandsen, Sarpsborg
3. Arne Rekdal Olsen, Fredrikstad
4. Henning Jacobsen Rolfsøn, Moss
STORTINGETS SAMMENTREDEN
År 1997 onsdag den 1. oktober kl. 13 trådte Norges 142. Storting sammen i stortingsbygningen i Oslo.
Første representant for Aust-Agder fylke, Gunnar Halvorsen, tok ordet og uttalte:
Jeg skal be det forrige Stortings president, Kirsti Kolle Grøndahl, om midlertidig å lede forhandlingene, til Stortinget er konstituert.
--------------------------------------------------------------------------------
Kirsti Kolle Grøndahl (fra salen):
Dersom ingen har noe å innvende mot forslaget, vil jeg etterkomme anmodningen.
--------------------------------------------------------------------------------
Kirsti Kolle Grøndahl inntok så presidentplassen.
Presidenten: Da skal jeg som fungerende president anmode forrige Stortings visesekretær, Odd Roger Enoksen, om midlertidig å fungere som sekretær, til Stortinget er konstituert.
Før vi starter den formelle delen av dette møtet, vil presidenten benytte anledningen til å ønske alle representantene velkommen til Stortinget.
Det vil bli foretatt navneopprop av representantene. Presidenten gjør oppmerksom på at første representant for hvert valgdistrikt skal levere fullmakten fra riksvalgstyret til presidenten etter hvert som de blir ropt opp.
Det ble deretter foretatt opprop av representantene.
Følgende representanter var fraværende: 6. representant for Nordland fylke, Odd Eriksen, 12. representant fra samme fylke, Bjørnar Olsen, 10. representant for Oslo, Inger Lise Husøy, og 3. representant for Rogaland fylke, Jan Simonsen.
Fra samtlige fraværende representanter forelå permisjonssøknader (se nedenfor) unntatt fra 3. representant for Rogaland fylke, Jan Simonsen, som hadde forfall.
Presidenten: Presidenten vil nå foreslå at den sist benyttede forretningsorden, med de endringer som ble vedtatt av Stortinget den 26. mai og 19. juni 1997, gjøres gjeldende. - Dette anses bifalt.
Det foreligger tre permisjonssøknader:
Fra representanten Odd Eriksen om fødselspermisjon fra og med 1. oktober 1997 til og med 12. mai 1998.
Fra Arbeiderpartiets stortingsgruppe om permisjon for representantene Bjørnar Olsen og Inger Lise Husøy i tiden fra og med 1. oktober til og med 17. oktober for å delta i FNs 52. ordinære generalforsamling i New York.
Etter forslag fra presidenten ble enstemmig besluttet:
1. Søknadene behandles straks og innvilges.
2. Følgende vararepresentanter innkalles for å møte i permisjonstiden:
For Nordland fylke: Kari Brudevoll og Fritz Nilsen
For Oslo: Kai Ekanger
Presidenten: Kari Brudevoll, Fritz Nilsen og Kai Ekanger er til stede og vil ta sete.
Valg av fullmaktskomite
Presidenten: Det skal så velges fullmaktskomite. De foreslåtte medlemmer av fullmaktskomiteen er utpekt av gruppene, og forslaget er omdelt på representantenes plasser i salen. Dersom ingen har noen innvendinger, voteres det på vanlig måte. I tilfelle avvikende forslag framsettes, benyttes skriftlig votering. Det utlagte forslaget vil da bli benyttet som stemmeseddel.
- Ingen innvendinger er kommet mot denne framgangsmåten, og den foreslåtte framgangsmåte vil bli fulgt.
Som medlemmer av fullmaktskomiteen ble enstemmig valgt:
Karin Andersen (SV), Haakon Blankenborg (A), Aud Blattmann (A), Åse Gunhild Woie Duesund (KrF), Laila Kaland (A), Rune E Kristiansen (A), Berit Brørby Larsen (A), Lars Gunnar Lie (KrF), Kjellaug Nakkim (H), Hans J Røsjorde (Frp), Einar Olav Skogholt (A), Lodve Solholm (Frp), Siri Frost Sterri (H), Marit Tingelstad (Sp), May Britt Vihovde (V).
Referat
(1) Innstilling fra den av det 141. Storting nedsatte forberedende fullmaktskomite.
Enst.: Sendes fullmaktskomiteen.
Presidenten: Presidenten vil anmode de nyvalgte medlemmer av fullmaktskomiteen om å tre sammen umiddelbart etter at dette møtet er hevet. Komiteens møte vil bli holdt i finanskomiteens møterom.
Møtet hevet kl. 13.15