Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Stortinget - Møte tirsdag den 24. februar 2026 (under arbeid)

Dato:
President: Lise Selnes
Dokumenter: 
(Innst. 108 S (2025

Innhold

Merknader

Referatet er under arbeid. Innleggene blir publisert fortløpende så snart de foreligger.

Sak nr. 2 [10:05:04]

Innstilling fra Stortingets presidentskap om regulering av lønnen for Høyesteretts medlemmer (Innst. 108 S (2025–2026))

Talere

Første visepresident Morten Wold []: Presidentskapet legger med dette frem Innst. 108 S for 2025–2026, om regulering av lønnen for medlemmene av Høyesterett. Tilrådingen er enstemmig.

Lønnen til Høyesterett blir fastsatt årlig av Stortinget, med virkning fra 1. oktober året før. Etter at lønnen til dommerne i Høyesterett ble løftet betydelig i 2007, har Stortinget lagt til grunn at lønnsutviklingen for høyesterettsdommere bør følge nivået og lønnsutviklingen i det øvre sjiktet av statlige lederlønninger. Regulering av lønnen til dommerne i Høyesterett har blitt fastsatt med utgangspunkt i den faktiske lønnsutviklingen for lederne på statens lederlønnssystem og lønnsutviklingen for dommerne i tingrettene og lagmannsrettene. Det har også blitt sett hen til den generelle lønnsutviklingen i privat og offentlig sektor og oppgjøret for stortingsrepresentantene og medlemmene av regjeringen. Forslaget tar utgangspunkt i lønnsutviklingen i 2025.

Etter en samlet vurdering av de nevnte forhold foreslår presidentskapet å øke lønnen til Høyesteretts medlemmer med 4,4 pst.

Jeg viser avslutningsvis til at det 19. juni 2025 ble nedsatt et utvalg som bl.a. skal vurdere og legge frem forslag til lovregulering av hvordan lønnen til dommerne i Høyesterett fastsettes. Formålet med en slik lovregulering vil være å legge til rette for at lønnsfastsettelsen skjer på objektive, gjennomsiktige og forutsigbare vilkår, slik at dommerne vernes mot utilbørlig påvirkning under utøvelse av deres dømmende funksjoner, og slik at tilliten til domstolenes uavhengighet ivaretas. Det fremgår av mandatet at utvalget skal legge det gjeldende lønnsnivået til grunn og bygge på de gjeldende kriteriene for den årlige lønnsfastsettelsen, som er nedfelt i Innst. 210 S for 2023–2024. Utvalget skal legge frem sin rapport innen 19. juni 2026.

Jeg viser ellers til merknadene og anbefaler tilrådingen fra et enstemmig presidentskap. Fra 1. oktober 2025 blir lønnen fastsatt slik:

  • høyesterettsjustitiarius 2 722 000 kr

  • høyesterettsdommer 2 347 900 kr

Presidenten []: Flere har ikke bedt om ordet til sak nr. 2.