Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Staten og brukerne har satt inn store økonomiske ressurser for å bygge opp Televerket/Telenor til å bli en norsk teleteknologibedrift som er konkurransedyktig i internasjonal sammenheng. Gjennom de siste årene har det pågått en debatt hvorvidt Telenor skal være heleid av staten, eller om selskapet skal delprivatiseres og børsnoteres. Stortingsflertallet besluttet 14. juni 2000 å kunne selge statens eierandel ned til 51 pst. og at selskapet skal børsnoteres.
Representantene Halvorsen, Djupedal og Reikvam tar til etterretning at det er et flertall på Stortinget for å delprivatisere og børsnotere Telenor. Representantene mener det er viktig at deler av statens inntekter ved å selge seg ned i Telenor, må settes av til investeringer innen teknologi, utdanning og forskning i Norge, fordi oppbyggingen av Telenor har vært for å satse på disse områdene. Når salget er et faktum er det viktig at staten satser på en videre utvikling innenfor teknologi, utdanning og forskning.