Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Erlend Wiborg (FrP) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:3543 (2025-2026)

Innlevert: 19.08.2026
Sendt: 20.08.2026
Besvart: 24.08.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

Erlend Wiborg (FrP)

Spørsmål

Erlend Wiborg (FrP): Kan statsråden forsikre om at Kamil Jalal Fatah, som er dømt til 7,5 års fengsel for terrorplanlegging og som PST mener vil bidra til å forverre trusselbildet dersom han oppholder seg i Norge, ikke vil få adgang til eller opphold i Norge igjen, og er dagens regelverk tilstrekkelig for å sikre dette, hvis ikke, vil statsråden ta initiativ til nødvendige lovendringer umiddelbart?

Begrunnelse

Nettavisen omtalte 19. august 2026 at Kamil Jalal Fatah har saksøkt staten med mål om å få komme tilbake til Norge.
Fatah kom til Norge i 1999 og fikk permanent oppholdstillatelse i 2010. Til tross for at han var tiltalt i en terrorsak i Italia, fikk han norsk statsborgerskap i 2018. Statsborgerskapet ble senere tilbakekalt, og i november 2024 ble han besluttet utvist fra Norge.
Fatah ble i Italia i 2019 dømt til syv og et halvt års fengsel for terrorplanlegging. Ifølge statens sluttinnlegg i den pågående saken har Fatah hatt en sentral rolle i terrornettverket Rawti Shax, som staten mener ble bygget opp av mulla Krekar. Staten mener videre at det er grunn til å anta at Fatah fortsatt sympatiserer med ekstrem islamistisk ideologi, aksepterer bruk av vold for å oppnå politiske, religiøse eller ideologiske mål, og at hans tilstedeværelse i Norge vil bidra til et forverret trusselbilde.
Det følger av utlendingsloven at det av hensyn til grunnleggende nasjonale interesser kan treffes vedtak om blant annet å nekte tillatelse eller rettighet, bortvise eller utvise en utlending.
Når norske sikkerhetsmyndigheter mener at en persons tilstedeværelse i landet vil påvirke trusselbildet negativt, mener undertegnede at norske myndigheter må ha nødvendige hjemler til å sikre at vedkommende ikke igjen får adgang til eller opphold i Norge.
Det bes derfor om statsrådens vurdering av om dagens regelverk gir tilstrekkelig sikkerhet for dette i den aktuelle saken, og om statsråden vil foreslå nødvendige regelverksendringer dersom det finnes rettslige begrensninger som kan medføre at Fatah på et senere tidspunkt likevel kan få adgang til eller opphold i Norge.

Astri Aas-Hansen (A)

Svar

Astri Aas-Hansen: Kamil Jalal Fatah er utvist fra Norge med varig innreiseforbud og soner fengselsstraff i Italia. Som omtalt i media, har han gått til søksmål mot staten ved Justis- og beredskapsdepartementet, med påstand om at utvisningsvedtaket er ugyldig. Staten bestrider dette. Jeg kan ikke kommentere den konkrete saken, ettersom den er til behandling i domstolene.
På generelt grunnlag vil jeg si at vi har et solid regelverk for å forhindre at personer som utgjør en trussel mot våre grunnleggende nasjonale interesser får adgang til, og opphold i, Norge. Det viktigste virkemiddelet er nettopp utvisning, som innebærer at vedkommende vil bli nektet innreise til Norge og EU- og Schengen-området, og ikke kan få oppholdstillatelse i Norge.
Departementet er for øvrig i dialog med PST i denne typen saker. Det er per i dag ikke identifisert behov for regelverksendringer på dette punkt.