Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1960 (2018-2019)
Innlevert: 24.06.2019
Sendt: 25.06.2019
Besvart: 28.06.2019 av helseminister Bent Høie

Kjersti Toppe (Sp): Kan statsråden redegjøre for utviklingen i helseforetakenes kjøp av private tjenester siste 5 år og vil statsråden sørge for at de regionale helseforetakene reduserer eller avslutter sine kjøp fra private kommersielle tilbydere gjennom anbud i helseforetak med ledig kapasitet i lokalsykehus og ideelle sykehus med avtale?
Helse Vest kjøper 5 000 operasjoner privat, mens Haralds pass Diakonale sykehus og lokalsykehus ønsker flere inngrep. Regjeringen har innført reformen Fritt behandlingsvalg, som var en reform med tre søyler. En søyle gikk ut på at de regionale helseforetakene skal kjøpe mer av private gjennom anbud.

Bent Høie: