Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Lars Haltbrekken (SV) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:831 (2022-2023)

Innlevert: 22.12.2022
Sendt: 02.01.2023
Besvart: 09.01.2023 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Lars Haltbrekken (SV)

Spørsmål

Lars Haltbrekken (SV): Vil ministeren sørge for at det stilles krav om nullutslipp i neste utlysning av anbud på Kystruta?

Begrunnelse

Offentlige innkjøp er et effektivt virkemiddel for å utvikle miljøteknologi. Derfor må det offentlige tørre å stille strenge og forutsigbare krav. Et nødvendig neste steg nå er å stille krav om nullutslipp langs hele kysten gjennom Kystruta. Kystruta er et viktig utstillingsvindu for norsk grønn skipsfart. Den neste kontraktsperioden for Kystruten er gjeldende fra 2030. For å sikre forutsigbarhet mener vi samferdselsministeren allerede nå bør kunngjøre at det vil bli stilt nullutslippskrav i neste anbudsperiode, så planleggingen kan begynne allerede i dag.

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: Jeg deler din vurdering om at miljøkrav må være sentralt ved neste utlysning av konkurranse om å levere sjøtransporttjenester på strekningen Bergen-Kirkenes. Gjeldende kystkontrakter med de to leverandørene Hurtigruten Coastal AS og Havila Kystruten AS hadde oppstart 1. januar 2021 og utløper 31. desember 2030 med opsjon på forlengelse i ett år.
Miljøkravene i avtalene mellom Samferdselsdepartementet og de to leverandørene sikrer at CO2-utslippene fra skipene som betjener ruten blir betydelig lavere enn under forrige kontrakt. Skipene er tilrettelagt for landstrøm og benytter landstrøm i de havnene det er tilgjengelig. I en ny konkurranseutlysning vil det være naturlig å vurdere om den teknologiske utviklingen tilsier at det kan stilles krav om vesentlig lavere utslipp, eventuelt nullutslipp, fra kystrutevirksomheten. Arbeidet med å utrede miljøkrav til neste kontraktutlysning bør starte på et tidlig tidspunkt. Departementet vil derfor vurdere om det i løpet av året skal avholdes et seminar e.l. der representanter fra den maritime næringen kan presentere sitt syn på fremtidige miljø- og teknologiløsninger med relevans for miljøkravene i neste kystrutekontrakt.